Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Małgorzata Soremska

Małgorzata Soremska

Koronki Oddział Beskidzki

Kontakt:

Jastrzębie Zdrój, woj. śląskie
tel. 668 273 222
e-mail: soremscy@wp.pl

Małgorzata Soremska (ur. 1956 r.) do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1999 r. Swoje umiejętności manualne zawdzięcza matce i ciotce od których nauczyła się „robić na drutach” wełniane swetry.

Wykonywania koronek nauczyła się na zajęciach szkolnych. W miarę upływu lat warsztat twórczy Małgorzaty Soremskiej stawał się doskonalszy. Prace koronczarskie wyróżniają się starannością wykonania, dbałością o każdy detal, jej kompozycje zyskują uznanie kupujących, są unikatowe w swoich wzorach i przepięknych kompozycjach.

Wykonuje koronki okrągłe, owalne, bieżniki, elementy odzieży, bluzki, sukienki, ozdoby świąteczne.

Małgorzata Soremska jest bardzo aktywna twórczo, uczestniczy w wystawach, targach, plenerach i kiermaszach.. Jej prace znajdują u prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą. Przekaz pokoleniowy ma dla twórczyni wielkie znaczenie, swoje umiejętności i zamiłowanie do koronki przekazała swojej córce. Prowadzi też pokazy wykonywania koronki podczas targów m.in. w Kazimierzu Dolnym, Bukowinie Tatrzańskiej, Opolu.

Wystawy:

1999 r. – Miejska Bibliotek Publiczna w Jastrzębiu Zdroju – wystawa zbiorowa

2006 r. – Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu Zdroju pt. „Tworzymy” – wystawa indywidualna (wspólnie z mężem Jerzym)

2008 – 2019 r. – Bukowina Tatrzańska – wystawy zbiorowe

2010 r. – Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu Zdroju pt. „Ludowe inspiracje” – wystawa indywidualna (wspólnie z mężem Jerzym)

2016 r. – Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu Zdroju pt. „Szydełkiem i dłutem (prze) trwamy” – (wspólnie z mężem Jerzym)

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

 

Galeria prac