Twórcy ludowi - Oddział Lubelski - Małgorzata Urban

Małgorzata Urban

Palmy Tkaniny Oddział Lubelski

Kontakt:

Cholewianka, woj. lubelskie
tel. 510 157 11
e-mail: urbanmalgorzata@tlen.pl

Strona:

Małgorzata Urban (ur. 1963 r.) jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2004  r. (nr leg. 3160) w dziedzinie tkactwa i plastyki obrzędowej (palmy wielkanocne).

Twórczością ludową zajmuje się od ponad 20 lat. Tkactwa i wykonywania palm nauczyła się  od swojej mamy i babci.

Zadebiutowała w 1997  roku udziałem w wystawie indywidualnej palm w Galerii Sztuki „Kuźnia” w Kazimierzu Dolnym, połączonej z wykładem historyka sztuki Kazimierza Parfianowicza pt. „Historia i symbolika palm”. Od tego czasu doskonaliła i wzbogacała swoje umiejętności zachowując tradycyjne wzornictwo. Twórczyni szuka inspiracji w środowisku wiejskim, jego tradycjach, związkach z naturą. Palmy wielkanocne twórczyni wykonane z suchych ziół, kwiatów, traw i zbóż poza tradycyjnymi wzorami charakterystycznymi dla palmy lubelskiej odznaczają się dużą inwencją twórczą, natomiast tkaniny Małgorzaty Urban wyróżniają się starannością technicznego wykonania ale też walorami kolorystycznymi i dużym wyczuciem kompozycji . Należy niewątpliwie do najzdolniejszych tkaczek regionu Lubelszczyzny, jest zarazem skromna i pracowita, ciągle poszukująca nowych rozwiązań i nowych tematów.

Swoje prace autorka prezentowała na wystawach  a także na targach i  kiermaszach  sztuki ludowej.

Jest laureatką nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Współpracuje z Muzeum Regionalnym PTTK w Puławach, Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym – Oddział Muzeum Zamek w Janowcu, Muzeum Przyrodniczym w Kazimierzu.

Prace Małgorzaty Urban znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.

Poza działalnością artystyczną udziela się także dla lokalnego środowiska, od kilkunastu lat prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w swojej izbie twórczej w Cholewiance. Od lat uczestniczy w Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu, zdobywając nagrody na najlepsze prace prezentowane na stoisku, zawsze prezentując technikę wykonywania tkactwa Organizuje pokazy tkactwa w szkołach i instytucjach kultury, opowiada o życiu wsi, uczy również tradycyjnego wyplatania palm.

Odznaczenia, nagrody:

W 2018 r. odznaczona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Wystawy:

Zadebiutowała w 1997  roku udziałem w wystawie indywidualnej palm w Galerii Sztuki „Kuźnia” w Kazimierzu Dolnym, połączonej z wykładem historyka sztuki Kazimierza Parfianowicza pt. „Historia i symbolika palm”.

 Konkursy:

Twórczość Małgorzaty Urban została wielokrotnie dostrzeżona na konkursach i wystawach, w 1999 r. na konkursie „Artystyczna twórczość wsi” organizowanym przez Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” uzyskała III nagrodę,  w 2000 r. – II nagrodę, w 2001 r. – I nagrodę. Jest również wielokrotną laureatką konkursu „Z pól, ogrodów i lasów” organizowanego przez Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym, w 2000, 2001, 2002 i 2003r. – I nagroda, 2007, 2010 i 2012  r. – II nagroda.

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac