Maria Maciak (ur. 1946) jest Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1999 roku w dziedzinie plastyki obrzędowej, wykonuje pisanki – oklejanki o wzorach kurpiowskich, które oklejane są rdzeniem z sitowia, dodatkowo zdobione kolorową włóczką. To tradycyjny sposób ozdabiania jajek na sposób kurpiowski. Wzory do swoich prac czerpie ze zbiorów muzealnych, wprowadzając również własne pomysły, jej prace wyróżniają się starannością wykonania i tradycyjnym wzornictwem.
Zainteresowania twórczością ludową wykazywała już w dzieciństwie, a umiejętności przejęła od swojej cioci mieszkającej w rejonie Kurpi. Jej zdolności artystyczne i przede wszystkim chęć kultywowania tradycyjnej plastyki obrzędowej zaowocowała licznymi nagrodami w konkursach na tradycyjną sztukę ludową. Zadebiutowała w 1994 roku udziałem w konkursie wojewódzkim „Zdobienia jaj wielkanocnych” zorganizowanym przez Muzeum Wsi Opolskiej, uzyskując wyróżnienie. Twórczość Marii Maciak prezentowana była w audycjach radiowych i telewizyjnych.
Swoje umiejętności przekazuje współpracując z Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, gdzie prowadzi warsztaty i pokazy rękodzielnicze oklejania jajek rdzeniem z sitowia. Jej prace znajdują się w Muzeum Wsi Opolskiej i u prywatnych kolekcjonerów. Maria Maciak jest znaną i cenioną twórczynią ludową regionu opolskiego, od początku swojej działalności podtrzymuje i kultywuje rodzime tradycje. Bierze aktywny udział w targach i kiermaszach w całej Polsce, promując swój region.
Wystawy:
- Wystawy zbiorowe, pokonkursowe w Tułowicach i w Opolu.
Konkursy:
- Konkurs wojewódzki „Zdobienia jaj wielkanocnych”, Muzeum Wsi Opolskiej, 1994, 1995 – wyróżnienie; 1996 – III nagroda; 1997, 1998 – wyróżnienie;
- Konkurs zdobienia jaj wielkanocnych „Pisanka Tułowicka”, Tułowicki Ośrodek Kultury w Tułowicach, 1998 – wyróżnienie.
Źródła i bibliografia:
- Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL.
- Jasiński Bogdan, Opolskie kroszonki, pod. red. Klaudii Klucznik, Opole 2017.
.