Twórcy ludowi - Oddział Opolski - Maria Maciak

Maria Maciak

Pisanki Oddział Opolski

Kontakt:

Opole
przez STL: 81 532 49 74

Maria Maciak (ur. 1946)  jest Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1999  roku  w dziedzinie plastyki obrzędowej, wykonuje pisanki – oklejanki o wzorach kurpiowskich, które oklejane są rdzeniem z sitowia, dodatkowo zdobione kolorową włóczką. To tradycyjny sposób ozdabiania jajek na sposób kurpiowski. Wzory do swoich prac czerpie ze zbiorów muzealnych, wprowadzając również własne pomysły, jej prace wyróżniają się starannością wykonania i tradycyjnym wzornictwem.

Zainteresowania twórczością ludową wykazywała już w dzieciństwie, a umiejętności przejęła od swojej cioci mieszkającej w rejonie Kurpi. Jej zdolności artystyczne i przede wszystkim chęć kultywowania tradycyjnej plastyki obrzędowej zaowocowała licznymi nagrodami w konkursach na tradycyjną sztukę ludową. Zadebiutowała w 1994  roku udziałem w konkursie wojewódzkim „Zdobienia jaj wielkanocnych” zorganizowanym przez  Muzeum Wsi Opolskiej, uzyskując wyróżnienie. Twórczość Marii Maciak prezentowana była w audycjach radiowych i telewizyjnych.

Swoje umiejętności przekazuje współpracując z Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, gdzie  prowadzi warsztaty i pokazy rękodzielnicze oklejania jajek rdzeniem z sitowia. Jej prace znajdują się w Muzeum Wsi Opolskiej i u prywatnych kolekcjonerów.  Maria Maciak jest znaną i cenioną twórczynią ludową regionu opolskiego, od początku swojej działalności podtrzymuje i kultywuje rodzime tradycje. Bierze aktywny udział w targach i kiermaszach w całej Polsce, promując swój region.

Wystawy:

  • Wystawy zbiorowe, pokonkursowe w Tułowicach i w Opolu.

Konkursy:

  •  Konkurs wojewódzki „Zdobienia jaj wielkanocnych”,  Muzeum Wsi Opolskiej, 1994, 1995 – wyróżnienie; 1996 – III nagroda; 1997, 1998 – wyróżnienie;
  •  Konkurs zdobienia jaj wielkanocnych „Pisanka Tułowicka”, Tułowicki Ośrodek Kultury w Tułowicach, 1998 – wyróżnienie.

Źródła i bibliografia:

  • Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL.
  • Jasiński Bogdan, Opolskie kroszonki, pod. red. Klaudii Klucznik, Opole 2017.

.

 

 

Galeria prac