Twórca chętnie brał udział w imprezach, jarmarkach i festiwalach, był wszędzie tam, gdzie coś się działo, gdzie mógł zaprezentować swoją sztukę. Można go było spotkać na Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym czy w Krakowie, jak i na mniejszych imprezach lokalnych.Inspirował się otoczeniem, czerpał z bogactwa tradycji i kultury swojego regionu. Tworzył zgodnie z przyrodą i z porami roku. Starał się, żeby każda rzeźba czy zabawka była unikatowa.
Rzeźby pana Mariana są kolorowe, są wśród nich świątki, kapliczki, piety, anioły, diabły. Tworzy też szopki, madonny, scenki rodzajowe oraz rzeźby inspirowane historią i jej bohaterami (np. rzeźba Bartosza Głowackiego), portretuje także sądeckich żydów. Ponadto pan Marian tworzy drewniane zabawki dla dzieci oraz kolorowe figurki ptaków, których świat od lat niezmiennie go fascynuje.
- Srebrna Odznaka za zasługi dla województwa, 1978;
- Srebrny Krzyż Zasługi, 1983;
- Nagroda Prezydenta Miasta Nowy Sącz, 1988
- Współczesna Rzeźba Karpat, Kraków, 1988 – wyróżnienie;
- Maski i szopki bożonarodzeniowe, WOK Nowy Sącz, 1989 – wyróżnienie;
- Diabły w sztuce ludowej, Łódź, 1990 – III nagroda;
- Konkurs Zabawka Przyjazna Dzieciom, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, 2010 – I nagroda za „sądeckie Klekoty”; 2012 – wyróżnienie za serię zabawek „Zaułek Kuźnice – świat dawny Nowego Sącza”
Fot. Marian Mółka, http://szlakrzemiosla.pl/Marian-Molka.html.
Bibliografia i źródła:
- Marian Mółka, opr. Jakub Włodek, 2013, http://szlakrzemiosla.pl/Marian-Molka.html.
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL w Lublinie.