Marianna Filipiak mieszkała w Dąbrówce (woj. wielkopolskie), zajmowała się plastyką obrzędową oraz wyplataniem ze słomy. Robiła kolorowe pająki ze słomy i bibuły, pisanki, wyplatała ze słomy kapelusze, koszyki, wazony, torebki, ozdoby choinkowe – gwiazdy i aniołki. Współpracowała z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz kaliskim Muzeum Okręgowym.
Umiejętność wyplatania ze słomy przejęła po swojej mamie, która również w wolnych chwilach wytwarzała pająki i kapelusze. Nawiązuje do tradycyjnych technik i form przedmiotów ze słomy wyrabianych przez mieszkańców wsi we wschodniej Wielkopolsce, szczególnie do techniki wyplatania taśm. W pracy używała słomy żytniej, którą sama ścinała i przygotowywała do wyplatania. Nigdy nie brakowało jej pomysłów, sama wymyślała nowe formy. Nazywano ją Marysią od słomy.
Prezentowała swoją twórczość i umiejętności na wielu targach sztuki ludowej m.in. na Ziemi Kaliskiej oraz w Warszawie, w Lublinie i w Kazimierzu Dolnym, a także na międzynarodowych warsztatach plecionkarskich w Woli Sękowej k. Sanoka. Brała udział w wielu wystawach m.in. w Kaliszu, w Russowie, w Opatówku czy w najbliższym Jej Koźminku.
Marianna Filipiak była ostatnią w regionie wielkopolskim twórczynią zajmującą się tradycyjnym wyplataniem ozdób ze słomki.
Od 2010 roku należała do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Foto profilowe, źródło: https://www.faktykaliskie.info/artykul/28494,nie-zyje-marianna-filipiak-tworczyni-ludowa-z-dabrowy-kolo-kozminka
Nagrody i odznaczenia:
- Dyplom i podziękowanie od Gminy Koźminek za zasługi dla rozwoju i popularyzacji regionu, 2005.
Bibliografia i źródła:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.
- Wielkopolscy Twórcy Ludowi, red. A.W. Brzezińska, Marta Romanow-Kujawa, Poznań 2015.
Opracowała Katarzyna Kraczoń