Twórcy ludowi - Oddział Łódzki - Marianna Madanowska

Marianna Madanowska

Hafty Oddział Łódzki

Kontakt:

Kocierzew Południowy, woj. łódzkie
tel. 517-895-817
e-mail: marianna.madanowska@gmail.com

Marianna Madanowska należy do rodziny, w której tradycje hafciarskie kultywuje się od trzech pokoleń. Hafciarka zajmuje się zanikającą już dziś sztuką haftu ręcznego, używając tradycyjnych wzorów i motywów łowickich. Umiejętności przejęła od swojej mamy i siostry dziadka i już jako 13 letnia dziewczynka wykonała swoje pierwsze prace. Specjalizuje się w hafcie ręcznym płaskim i koralikowym. Wzory do swoich prac czerpie z zachowanych wzorów rodzinnych oraz wprowadza własne pomysły. Haftuje serwetki, koszule, obrusy, bieżniki, chusty, poduszki, fartuszki, elementy stroju łowickiego, torebki, szale  i galanterię (paski, etui, biżuterię).

Prace artystki znajdują się w Muzeum w Łowiczu, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych. Jej hafty brały udział w wystawach zbiorowych, pokonkursowych w Muzeum w Łowiczu, Łódzkim Domu Kultury, w Domu Kultury w Warszawie.

Marianna Madanowska trzykrotnie wystawiała swoje prace we Francji, Szwecji, w Czechach, Berlinie a także w 2008 r. reprezentowała Polskę na Międzynarodowych Targach Sztuki i Rzemiosła w Jerozolimie. Haftowała dla firmy jubilerskiej „Kruk” i dla projektantki mody z Wiednia.

Twórczość pani Marianny  prezentowana była na antenie TVP 3 Łódź  oraz na łamach kwartalnika „Wędrownik”, gazety „Nowy Łowiczanin”, w wydawnictwie „Twórcy ludowi” (2007), „Elementarz twórcy ludowego” (2013), natomiast jej prace w katalogu produktów marki „Folklor Łowicki (2013).

Twórczyni jest aktywna w swoim środowisku,  prowadzi  warsztaty i pokazy rękodzielnicze, uczestniczy w targach i kiermaszach w całej Polsce.

Swoje umiejętności i wiedzę przekazuje kolejnym pokoleniom – swojej córce Beacie, która również należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 2005 roku

Odznaczenia, nagrody:

  •  „Turystyczna pamiątka z regionu”,Warszawa, 2008, nagroda główna.

Wystawy:

Prace biorą udział na wystawach zbiorowych, pokonkursowych m.in. w Muzeum Etnograficznym w Łodzi, Łowiczu, Warszawie, Kocierzewie.

Konkursy:

  •  III Powiatowy Konkurs na ludowe wyroby hafciarskie, GOK Kocierzew, 2003, II miejsce;
  •  Haft ludowy – tradycja i współczesność, PSiR „Cepelia” Warszawa, 2003, II miejsce;
  • IV Powiatowy Konkurs Rękodzieła ludowego „Haftowane cuda”, GOK Kocierzew, 2004, I miejsce;
  • Niezwykły świat haftu, Słupia, 2004, II miejsce;
  • Rękodzieło regionu łowickiego, Muzeum w Łowiczu, 2009, wyróżnienie;
  • Najciekawsze stoisko prezentujące rękodzieło ludowe w ramach Jarmarku Łowickiego, Muzeum w Łowiczu, 2010, II nagroda;
  • Konkurs na opracowanie i wykonanie produktu marki „Folklor Łowicki”, Miasto Łowicz, 2012, wyróżnienie.

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac