Twórcy ludowi - Oddział Radomski - Mariusz Baryczka

Mariusz Baryczka

Wyroby plecionkarskie Oddział Radomski

Kontakt:

adres: Zwoleń (woj. mazowieckie)
tel. 608 857 052
email: mariusz1177@op.pl

Mariusz Baryczka zajmuje się plecionkarstwem od ponad 30 lat. Wyplatania nauczył się w szkole zawodowej w Kazimierzu Dolnym. Swoje prace wykonuje z wikliny gotowanej, są to duże kufry z pokrywą, kosze na bieliznę, półki wiszące, kwietniki, różnego rodzaju misy, tace, kosze na owoce i na zakupy, taborety, stoły, fotele. Zadebiutował w 1997 r. udziałem w wystawie pokonkursowej „Artystyczna Twórczość Wsi”, zorganizowanej przez Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” w ramach corocznych przeglądów twórczości ludowej w których twórca brał udział i zdobywał nagrody.

Jego prace wyróżniają się oryginalnością, dokładnością i starannością wykonania.

Mieszka w Zwoleniu, gdzie prowadzi swoją pracownię plecionkarską.

Twórca uczestniczy w targach i kiermaszach, podczas których często prezentuje techniki wykonywania wyrobów wikliniarskich. Warsztaty plecionkarskie prowadził również w swojej pracowni w Górze Puławskiej. Mariusz Baryczka swój warsztat twórczy prezentował także w Telewizyjnym Turnieju Powiatów „Tu i Tam”, w którym Puławy rywalizowały z Czarną Białostocką. Program realizowany był w Kazimierzu Dolnym przez TVP Lublin.

W 2004 r. brał udział w Międzynarodowych Targach Rzemiosła w Longueau we Francji, prowadząc również pokaz wyplatania. Prace twórcy znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Puławach i w prywatnych kolekcjach. Oprócz wieloletniej współpracy z Puławskim Ośrodkiem Kultury „Dom Chemika”, współpracuje również z Muzeum Wsi Radomskiej, MGCK w Rykach, GOK w Kłoczewie, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Twórczość ludowa jest dla Mariusza Baryczki sposobem odpoczynku oraz kontynuacją tradycji plecionkarstwa.

Wystawy:

  •  „Artystyczna Twórczość Wsi”,  Puławski Ośrodek Kultury, „Dom Chemika”, 1997 – 2020, wystawy zbiorowe

Konkursy:

  • Doroczny Przegląd „Artystyczna Twórczość Wsi”, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”, 2000 – wyróżnienie; 2001 – II nagroda; 2004 – III nagroda
  • Międzygminna Wystawa Rękodzieła Ludowego i Zanikającego Rzemiosła, Bronowice, 2001 – I nagroda

Źródła i bibliografia:

  • Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

 

Galeria prac