Twórcy ludowi - Marlena Krzysiak

Marlena Krzysiak

Ozdoby choinkowe Pająki

Kontakt:

Warszawa
przez STL: 81 532 49 74

Marlena Krzysiak urodziła się w 1977 roku, obecnie mieszka w Warszawie. Należy do grona utalentowanych twórców młodego pokolenia. Zajmuje się wykonywaniem pająków i ozdób choinkowych (m.in. światów z opłatka, jeżyków z bibuły ). Rękodzieło stało się jej pasja życiową. Wiedzę na temat ich wykonywania czerpała z fachowych wydawnictw, internetu, wizyt w skansenach oraz bezpośrednio od innych twórców ludowych specjalizujących się w tej dziedzinie twórczości. Marlena Krzysiak utrzymuje wzornictwo, formę, kolorystykę oraz materiały charakterystyczne dla tradycyjnej plastyki zdobniczej. Jej pająki wykonane są z naturalnych surowców takich jak słoma, włóczka wełniana, kolorowy papier oraz bibuła. Tworzy z dużą dokładnością, opierając się na tradycyjnym wzornictwie, wprowadzając również własne pomysły. Jej znak rozpoznawczy to pająki kuliste (ze słomy i kolorowego papieru), ale wykonuje też krystaliczne (ze słomy i kolorowej bibuły), tarczowe (ze słomy, kolorowej włóczki, kolorowego papieru) oraz żyrandolowe (ze słomy, kolorowego papieru i włóczki wełnianej). Jej prace odznaczają się starannością wykonania i ciekawą kolorystyką.

Marlena Krzysiak jest bardzo aktywna twórczo, uczestniczy w targach i kiermaszach, prowadzi warsztaty rodzinne z wykonywania pająków w Muzeum Woli w Warszawie oraz podczas imprez folklorystycznych.  Jej prace znajdują i u prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą (Niemcy, Norwegia). Świetnie wpasowują się w dzisiejsze wnętrza i mogą zdobić pomieszczenia tak jak kiedyś.

Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 2020 roku.

Konkursy:

  •  Konkurs na najlepsze prace prezentowanie na stoisku podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, STL Lublin, 2020 – nagroda.

Źródła i bibliografia:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.