Twórcy ludowi - Oddział Białostocki - Marta Barbara Bajko

Marta Barbara Bajko

Tkaniny Oddział Białostocki

Kontakt:

Białystok
tel. 797 39 06 13
e-mail: marta.bajko@wp.pl

Marta Barbara Bajko, ur. w 1977 roku, wykonuje chodniki, „radziuszki” i perebory. Techniki wykonywania tkanin poznawała dzięki pomocy Małgorzaty Górskiej, Eugeniusza Markiewicza i Ireny Ignaciuk. Jej prace charakteryzują się starannym doborem przędzy lnianej, wełnianej i bawełnianej, tradycyjną kolorystyką i wysokim poziomem techniki tkackiej.

Od kilku lat prowadzi warsztaty tkackie w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku oraz zajęcia i pokazy dla dzieci i dorosłych, zarówno grupowe jak i indywidualne.

Posiada dwa warsztaty – miejsca w których tka. Jedno z nich znajduje się we wsi Rogacze skąd pochodzi. W pracowni znajduje się również kolekcja prac oraz kilka warsztatów tkackich, służących do nauki tkactwa.

Wykonuje tkaniny w oparciu o wzory dawnych tkanin odnajdywanych w terenie. Inspiracji szuka też w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Dla pani Marta ważny jest przekaz międzypokoleniowy i rodzinny, dlatego też swoją wiedzę przekazuje nastoletniej córce.

Swoje prace prezentowała w 2023 roku na wystawie prac młodych twórców w PIK w Białymstoku.

Konkursy

  • Przygraniczny Konkurs Tkacki „Tradycja a współczesność – tkactwo w dolinie Bugu i Krzny”, Hruda, 2022, I nagroda w kategorii dowolna technika tkacka tradycyjna