Mieczysław Kamieniarz był wyjątkowo uzdolnionym twórcą ludowym z Koniakowa, rzeźbiarzem specjalizującym się w wykonywaniu masek obrzędowych. Twórczością ludową zajmował się od 1987 roku. Nastąpiło to pod wpływem najbliższej rodzin, która słynęła z kultywowania autentycznej beskidzkiej twórczości ludowej. Zachęcony tym faktem coraz śmielej uczestniczył w imprezach folklorystycznych, konkursach, przeglądach, targach i kiermaszach. Prace twórcy zostały dostrzeżone podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, co zaowocowało zaproszeniami na kolejne edycje imprezy, w tym wystawy zagraniczne na Litwie (1990 r.) i we Francji (1991 r.).
W 1990 roku po raz pierwszy został laureatem konkursu na sztukę ludową – było to wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Diabły w rzeźbie ludowej” w Łęczycy.
Artysta był bohaterem kilku audycji radiowych oraz filmu nakręconego przez TV Katowice, który przedstawia sylwetkę twórcy i jego dorobek twórczy i popularyzatorski.
Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należał od 1992 roku.
Przez wiele lat pełnił funkcję członka Zarządu Oddziału Beskidzkiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Był bardzo szanowanym i cenionym twórcą, znaną postacią w środowisku, laureatem wielu nagród i wyróżnień. Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi w 2001 roku.
Prowadził z wielkim powodzeniem izbę twórczą w Koniakowie jako miejsce promocji regionalnej kultury, którą utworzył ze swoją żoną ś.p. Heleną Kamieniarz – wybitną koronczarką.
Mieczysław Kamieniarz był postacią bardzo zasłużoną dla kultury tradycyjnej regionu, której dorobek i osiągnięcia na stałe wpisały się w pejzaż artystyczny Beskidu Śląskiego.