Mieczysław Zawadzki (ur. 1947 r.) członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1982 r. w dziedzinie rzeźby ludowej, jest wybitnym przedstawicielem Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej, w którym od 1994 r. pełni rolę instruktora przekazującego swoją wiedzę młodym adeptom tej dyscypliny, realizując jednocześnie powstały w tym samym roku program Ministra Kultury „Ginące zawody”.
Tradycyjne formy wyrazu są charakterystyczne dla rzeźby Mieczysława Zawadzkiego. Bardzo szybko twórca zdobył uznanie w swoim środowisku tworząc na bazie tradycji swoje oryginalne prace, nadając im indywidualne cechy i wzór artystyczny.
Rzeźby swoje wykonuje z jednego bloku drewna. Są to przeważnie całe kompozycje. Dekoruje je motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz bogatą polichromią . Najchętniej wypowiada się w tematyce sakralnej, ale wykonuje również rzeźby świeckie. Śmiałe rozwiązania plastyczne w budowaniu kompozycji, swobodne operowanie gamą środków artystycznych oraz inwencja twórcza stawiają go w czołówce polskich rzeźbiarzy a jego prace stanowią ważny wkład w dorobek naszej kultury ludowej i narodowej.
Lata działalności artystycznej Mieczysława Zawadzkiego to nie tylko okres wytężonej pracy twórczej, ale też błyskotliwej kariery w dziedzinie rzeźby ludowej. Artysta organizował wiele wystaw a jego prace zakupiły do swoich zbiorów liczne muzea krajowe i zagraniczne, m.in. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Okręgowe w Lublinie, Toruniu, Krakowie, Muzeum Regionalne w Łukowie. Prace jego zdobią kolekcje prywatne w kraju i za granicą. Twórca bierze także aktywny udział w targach i kiermaszach, prezentując swoją twórczość m.in. na Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu, Krakowie, Warszawie.
Odznaczenia, nagrody
– 2001 r. – Srebrny Krzyż Zasługi
– 2010 r. – Złoty Krzyż Zasługi
– 2010 r. – odznaka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
– w 2002 r. uzyskał II nagrodę w Przeglądzie Rękodzieła Lubelszczyzny,
– w 2005 r. – I nagrodę w Konkursie „Sztuka Ludowa Południowego Podlasia”
Wystawy:
Konkursy:
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL