Monika Madej (ur. 1974) kontynuuje tradycje bobowskiej koronki klockowej. Koronką klockową zajmuje się od wczesnego dzieciństwa, jest uczennicą legendarnej bobowskiej koronczarki pani Julii Domin.
Zadebiutowała w 1999 r. w Ogólnopolskim Konkursie Koronki Klockowej w Bobowej uzyskując wyróżnienie. Od tego czasu corocznie uczestniczy konkursie uzyskując czołowe nagrody, a od 2008 r. jest jednym z jurorów konkursu Koronki Klockowej w Bobowej, który swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. W swoich pracach nawiązuje do starych, zabytkowych już wzorów bobowskiej koronki klockowej ale specjalizuje się również w nowoczesnej formie. Ponadto wykonuje rekonstrukcje starych wstawek do epokowej odzieży a także dokonuje renowacji bardzo starych koronek.
Do wyplecenia koronki potrzeba wałka, klocków, nici, sporo szpilek oraz wzoru. Wałek pani Madej uszyła sobie sama, choć można takowy kupić w sklepie w Bobowej. Klocki natomiast są już kupione, co ciekawe do podstawowej koronki tradycyjnej wystarczy około 14-16 klocków, natomiast przy tych bardziej zaawansowanych i trudnych można poświęcić około 100 klocków, a nawet więcej. Tradycyjne nici, to te lniane zamawiane z fabryki w Nowej Soli lub kupowane w pasmanteriach, bywają też bawełniane, natomiast do biżuterii używa się często nici metalizowanych ze względu na swą sztywność i trwałość. Jeśli chodzi o wzory koronek, to są one zaczerpnięte z tradycji (np. ślimaki czy girlandka), łączone w jedną spójną całość. Pozyskuje się je też przez wymianę z innymi koronczarkami, które działają w okolicy lub w czasie wyjazdów na różne targi.
Pani Monika od wielu lat uczestniczy w regionalnym Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej, obecnie zasiada w jury konkursu na najpiękniejszą koronkę. Swoje koronki prezentowała w wielu miejscach w Polsce i zagranicą. Twórczyni współpracuje ze Skansenem w Nowym Sączu, w Szymbarku, ze Stowarzyszeniem Twórczości Regionalnej w Bobowej, ze Stowarzyszeniem „Zielony Beskid” w Gorlicach, Szlakiem Tradycyjnego Rzemiosła w Krakowie.
Monika Madej w swojej miejscowości, w Bobowej prowadzi galerię w której prezentuje kolekcję koronki bobowskiej połączoną ze sprzedażą swoich prac (prowadzi również sprzedaż internetową). Kolekcja obejmuje tradycyjne serwety, a także obrazy i biżuterię z koronki.
Konkursy:
- Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej, 1999 – wyróżnienie w kategorii najpiękniejsza koronka, 2004 r. – II nagroda i wyróżnienie, 2006 r. – II i III nagroda, 2007 r. – I i II nagroda, 2008 r. – wyróżnienie, 2009 r. – II nagroda, 2015 r. – I nagroda, 2018 r. – II nagroda i nagroda publiczności, 2019 – II nagroda, 2020 – wyróżnienie
- Regionalny Konkurs Koronki Klockowej w Bobowej, 2003 r. – III nagroda i wyróżnienie, 2002 r. – I nagroda, 2001 r. – II nagroda, 2000 r. – wyróżnienie, 1999 r. – wyróżnienie
Wystawy:
- Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej, wystawy zbiorowe.
- Wystawy krajowe zbiorowe, pokonkursowe w Nowym Sączu, Bobowej, Wysowej Zdrój.
- Wystawy zbiorowe za granicą w Portugalii (2016), Hiszpanii (2016), Francji (2019), Rosji (2015), w Czechach (2010 – 2018).
Bibliografia i źródła:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.
- Monika Madej, http://szlakrzemiosla.pl/s/tworcy/id/2554.