Paweł Piechowski (ur. 1977 r.) garncarstwem zajmuje się od dzieciństwa. Reprezentuje czwarte pokolenie kontynuujące tę dziedzinę. Wcześniej jako garncarz pracował jego ojciec, dziadek i pradziadek. Ojciec – Adam Piechowski wprowadził go w tajniki techniki wyrobów garncarskich i to jemu zawdzięcza dzisiejszą pasję.
Twórca mieszka w Czarnej Wsi Kościelnej, gdzie od XVIII wieku garncarstwo było nieodłącznym elementem lokalnej tradycji. W naukę garncarstwa włożył wiele pracy – jak sam mówi – „glina nauczyła mnie pokory”. Obecnie specjalizuje się w wytwarzaniu unikalnej już ceramiki siwej, tradycyjnej w technice biskwitowej oraz szkliwionej i barwionej współczesnymi metodami. Wykonuje buńki, dzbany, misy i dwojaki. Jego prace znajdują się w muzeach w Białymstoku, Warszawie, Olsztynku, w Rosji, Białorusi, Szwecji i na Litwie. Uczestnik imprez regionalnych i ogólnopolskich, w tym: Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym i Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie. Jego pracownia znajduje się na Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia.
Odznaczenia, nagrody:
- Stypendium MKiDN, 2014
Wystawy:
- Wystawa ceramiki siwej Pawła Piechowskiego, WOAK, Białystok, 2013, wystawa indywidualna.
- „Ku Tradycji …” wystawa stypendialna w Galerii STL w Lublinie, 2014.
Konkursy:
- Konkurs na najlepsze prace prezentowane podczas Ogólnopolskich Targów sztuki Ludowej w Kazimierzu, STL, 2013, 2015 – nagroda.
- Twórca Jarmarku Jagiellońskiego, Lublin, 2021, nagroda.
- 44. Międzynarodowy Jarmark Folkloru – konkurs na najlepsze prace prezentowane na stoisku, Węgorzewo, 2021, nagroda.
Źródła i bibliografia:
- Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL.
- Kowalczuk Wojciech, Katalog twórców ludowych województwa podlaskiego, Białystok 2015.
- W kręgu tradycji – ceramika siwa, tekst Wojciech Kowalczuk, Czarna Wieś Kościelna 2013.