Twórcy ludowi - Oddział Opolski - Piotr Józef Szafrański

Piotr Józef Szafrański

Hafty Pisanki Oddział Opolski

Kontakt:

Popielów (powiat opolski)
tel. 515 367 135
mail: piotrszafranski@op.pl

Piotr Szafrański to utalentowany twórca specjalizujący się w wykonywaniu kroszonek opolskich.

Pierwsze próby związane z regionalną twórczością podjął już w dzieciństwie. Pochodzi z rodziny o kilku pokoleniowych tradycjach w dziedzinie kultywowania regionalnej kultury. Wykonywaniem haftów i koronek zajmowały się prababcia Pana Piotra – Paulina Zinn oraz babcia Anna Antosz. Obie Panie miały znaczący udział w kształtowaniu wrażliwości i zainteresowań twórczych. Jak podkreśla Piotr Szafarński przekazały mu nie tylko umiejętności hafciarskie, ale również etos śląskości.

W 2005 roku pod wpływem kroszonkarki Gizeli Śmieszek Pan Piotr rozpoczął swoją przygodę z tą dziedziną twórczą. To od niej dostał pierwszy nożyk i podjął próby zdobienia jaj metodą rytowniczą. Systematycznie doskonalił swój warsztat i wypracował własny styl i wzornictwo.

Dał się poznać jako aktywny popularyzator i animator regionalnej kultury. Prowadzi szeroko zakrojone działania promocyjne i edukacyjne w Samorządowym Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie. W tej instytucji stworzył izbę śląską, w której prowadzone są warsztaty twórcze. Zarządza Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dobrzeniu Wielkim, a także współpracuje z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Narodowym Instytutem Dziedzictwa – Oddział Opole, Muzeum Śląska Opolskiego, Łubiańskim Ośrodkiem Kultury, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dobrodzieniu, Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gorzowie Śląskim.

Twórca bierze udział w audycjach radiowych i telewizyjnych, gdzie prezentuje swoją twórczość, a także dziedzictwo kulturowe regionu. Płynnie posługuje się gwarą górnośląską – dialektem Krysiaków.

Piotr Szafrański został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w 2022 roku z dziedziny plastyki obrzędowej – kroszonki.

Odznaczenia, nagrody:

  • Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (badania terenowe w powiecie opolskim dotyczące haftu), 2022
  • Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego, 2020
  • Odznaka honorowa „Za zasługi dla województwa opolskiego”, 2019
  • Nagroda „Magnolia” powiatu opolskiego dla animatorów kultury, 2019

Konkursy:

  • Ogólnopolski konkurs na pisankę wielkanocną w Świnoujściu – III nagroda, 2018

Źródła i bibliografia:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie

Galeria prac