Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Piotr Łoboz

Piotr Łoboz

Zabawki Oddział Beskidzki

Kontakt:

Jeleśnia (woj. małopolskie)
tel. 81 53-249-74 (kontakt przez STL)

Piotr Łoboz (ur. 1991 r.) jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie zabawki ludowej od 2016 r.  Twórca należy do najmłodszego pokolenia zabawkarzy ośrodka zabawkarskiego, których grono na terenie powiatu żywieckiego coraz bardziej się wykrusza. Rodzinne tradycje zabawkarskie zainicjował pradziadek Józef Łoboz (1895-1984). Zabawki zaczął strugać po utracie pracy w kopalni. Karuzelki na kiju, klepoki, kołyski, pojedyncze koniki na kółkach, wozy drabiniaste, taczki, itp. sprzedawał na targach i odpustach. Umiejętności zabawkarskie przekazał synowi Władysławowi (1923-1994) – dziadkowi Piotra – który pomagał przy ich wykonywaniu już jako kilkuletni chłopiec. Kiedy założył swoją rodzinę, wyrób zabawek w który zaangażowani byli niemal wszyscy stał się dla nich źródłem utrzymania. Tradycje rodzinne w następnym pokoleniu przejął Marian Łoboz (1955) z żoną Wiesławą – rodzice Piotra – kontynuując dotychczasowe rodzime formy oraz rozwijając asortyment o nowe wzory. Przy pracy, również i w tym przypadku pomagali synowie, zgłębiając tajniki wyrobu zabawek typowych dla żywieckiego ośrodka zabawkarskiego, a równocześnie posiadających cechy charakterystyczne dla ich rodziny.

Piotr Łoboz jest przedstawicielem już czwartego pokolenia rodziny Łobozów, zajmującej się wyrobem zabawek od około 100 lat. Zadebiutował w 2015 r. w konkursie  „XIX Święto Zabawki Ludowej” w Stryszawie uzyskując  II nagrodę. Jest laureatem  nagród  w konkursach regionalnych odbywających się w Stryszawie . Niemalże corocznie wspólnie z rodzicami uczestniczy w Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, gdzie stoisko rodziny Łobozów wyróżniane jest w „Konkursie na najlepsze prace prezentowane na stoisku”.

Twórca współpracuje z Muzeum Miejskim w Żywcu, Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej, Gminnym Ośrodkiem Kultury – Centrum Zabawki Ludowej w Stryszawie, biorąc udział w warsztatach i pokazach rękodzielniczych, jak również w targach i kiermaszach sztuki ludowej, m.in. podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Jarmarku Muzeum wsi Opolskiej w Opolu i wielu innych.

Wystawy:

  • Wystawy zbiorowe, pokonkursowe w Stryszawie

Konkursy:

  • „Jarmark Twórczości Regionalnej” – Stryszawa – II nagroda, 2020
  • „XXIII Święto Zabawki Ludowej” – Stryszawa – I nagroda, 2019
  • „XXII Święto Zabawki Ludowej” – Stryszawa – I nagroda, 2018
  • „XXI Święto Zabawki Ludowej” – Stryszawa – I nagroda, 2017
  • „XX Święto Zabawki Ludowej” – Stryszawa – nagroda, 2016
  • „XIX Święto Zabawki Ludowej” – Stryszawa – II nagroda, 2015

Źródła i bibliografia:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie

Galeria prac