Twórcy ludowi - Oddział Ziemi Kieleckiej - Ryszard Skuza

Ryszard Skuza

Wyroby kowalskie Oddział Ziemi Kieleckiej

Kontakt:

Kielce
tel. 603 410 770

Ryszard Skuza (ur. 1954) kowalstwem zajmuje się od 1997 roku, jest samoukiem. Jego prace można oglądać  w zbiorach Izby Regionalnej WDK w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie, Muzeum Regionalnego w Szydłowie i Muzeum Miedzi w Legnicy. Ryszard Skuza, zachowując tradycyjną technologię obróbki metalu, z niezwykłym kunsztem opracowuje własne, niepowtarzalne wzory form użytkowych i rzeźbiarskich. Uprawia kowalstwo artystyczne i użytkowe. Wykonuje: kute meble, meble ogrodowe, akcesoria, wyroby dekoracyjne, okucia, statuetki.

Od 1998 roku przyjeżdża do Wojciechowa na Ogólnopolskie Spotkania Kowali, najpierw jako uczeń, a obecnie jako mistrz.  Jest corocznym laureatem konkursów kowalskich w Legnicy, Sielpi i Bukowinie Tatrzańskiej.  Jego twórczość jest doceniana również za granicą naszego  – zdobył I miejsce w konkursie w Plauen (Niemcy).

Jego domeną są produkty do wystroju wnętrz, w których nie stosuje gotowych elementów, wszystkie prace wykonuje ręcznie, z zachowaniem tradycyjnych metod. Prowadzi też warsztaty i pokazy kowalskie.

Od 2002 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Stowarzyszenia Kowali Polskich.Od 2001 roku współpracuje z Parkiem Etnograficznym w Tokarni, organizując pokazy kucia żelaza w zabytkowej kuźni. Swą kowalską sztukę pokazywał też poza granicami kraju, m.in. w Niemczech, Czechach i na Węgrzech.

Konkursy:

  • XXVI Konkurs Sztuki Religijnej „Civitas Christiana”, Kielce, II nagroda;
  • VI Ogólnopolski Jarmark Kowalski, Ropczyce, II nagroda;
  • X Ogólnopolskie Spotkania Kowali, Wojciechów 2004, II nagroda i nagroda mediów lubelskich

Bibliografia i źródła:

  • Twórcy ludowi Ziemi Kieleckiej, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne oddział w Kielcach, Kielce 2008.
  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, archiwum STL.

Galeria prac