Stanisław Gąsienica-Wawrytko urodził się 13 listopada 1954 r. w Zakopanem. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową w zawodzie kuśnierz. Doświadczenia w fachu nabierał u braci Franciszka i Władysława Ścisłowiczów, zaś serdaki zaczął szyć u Stefana Dziadkowca. Kuśnierstwem zajmuje się od roku 1969, a własny zakład kuśnierski prowadzi od oku 1983.
Wyroby Stanisława Gąsienicy-Wawrytko cechuje duża precyzja wykonania i bogactwo ozdób, które stanowią najbardziej rozpoznawalne symbole kultury ludowej Podhala. Unikatowe, tradycyjne serdaki, kożuchy, czapki i rękawice Stanisław Gąsienica-Wawrytko pokazywał na licznych wystawach w Zakopanem, Poroninie, Bukowinie Tatrzańskiej, Kołobrzegu. Zaszczytem – jak twierdzi Artysta – było uszycie serdaka dla samego Ojca Świętego Jana Pawła II oraz dla figury góralki, która stała w szopce w Watykanie. Znany jest także jako Harnaś roku 2001. W 2009 roku za tradycyjne, góralskie kożuchy, serdaki, czapki i rękawice otrzymał „Markę Tatrzańską”.
Od 2004 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Nagrody i odznaczenia
- Dyplomem Honorowym za zasługi dla zachowania dorobku kultury, 2015
- Zasłużony dla Związku Podhalan
- Zasłużony dla Kultury Regionalnej
- Zasłużony dla Kultury Polskiej
Konkursy
- Ogólnopolski konkurs twórczości ludowej, 2003 – I nagroda.
Wystawy
- 50 lat pracy twórczej Stanisława Gąsienicy – Wawrytko. Góralskie kożuchy i serdaki, Zakopiańskie Centrum Kultury, 2020.
Bibliografia i źródła
https://youtu.be/SH2aOZqfYFQ?si=GMFnuINfMgmm3zmp