Twórcy ludowi - Stanisław Gołębiowski

Stanisław Gołębiowski

Wyroby plecionkarskie

Kontakt:

Mała Wieś, woj. mazowieckie
Tel. 518 215 693
email: sgstl@op.pl

Stanisław Gołębiowski (ur. 1973) jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2021 roku w dziedzinie plecionkarstwa. Jest jedną z niewielu osób, które podtrzymują tradycje plecionkarskie z regionu nadwiślańskiego między Czerwińskiem a Kępą Polską.

Umiejętności wikliniarskie zdobył w domu rodzinnym we wsi Podgórze Parcele. Uczył się zarówno od ojca Tomasza, jak i jego młodszego brata Antoniego. Oni natomiast swoją wiedzę zdobyli od swojego ojca ‒‒ Feliksa Gołębiewskiego. Rodzina pochodziła ze wsi Zakrzewo, która  słynęła z wyrobów wikliniarskich. Wyrabiano tam głównie kosze wiklinowe zwane kipami, potocznie kartoflaki.

Pierwsze kroki Stanisław Gołębiowski stawiał, wyplatając kosze zwane ćwiartkowe (kipa kartoflak), półćwiartkowe (kartoflak) oraz mniejsze z pałąkiem (pałączak). W kolejnych etapach doszły kobiałki i wiraszki.

Obecnie Stanisław Gołębiowski specjalizuje się we wszelkich formach wikliniarskich takich, jak kosze gospodarcze czy galanteria z wikliny. Wykonuje również formy przestrzenne oraz małą architekturę ogrodową.

Od wielu lat uczestniczy w pokazach oraz konkursach plecionkarskich. Większość prac wykonuje indywidualnie, na zamówienie. Jego prace znajdują się w wielu miastach w Polsce i za granicą.

Konkursy:

  • Ogólnopolski konkurs plecionkarski pt. „Grzybobranie” w Otwocku Wielkim,  2021, I miejsce.
  • Konkurs plecionkarski „Ptaki z obrazów Chełmońskiego” w Adamowiźnie, 2021, wyróżnienie.

Bibliografia i źródła:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL.