Twórcy ludowi - Oddział Radomski - Stanisław Grudzień

Stanisław Grudzień

Rzeźby Oddział Radomski

Kontakt:

adres: Kozienice

Stanisław Grudzień urodził się w 1937 roku w Kozienicach, gdzie  mieszka do dziś. Pasje ma dwie – rzeźbę i poezję, choć tę drugą lokuje tak jak ją tu wymieniamy, na drugim miejscu. Talent rzeźbiarski przejawiał „od zawsze”, jeszcze jako dziecko strugając dla swych dwóch sióstr drewniane laleczki, które one potem ubierały. Drewniane zabawki wykonywał także dla swoich dzieci, „żeby solidniejsze były, niż na targu można kupić”. Były to jednak prace bardziej użytkowe niż artystyczne, bo na właściwy moment pan Stanisław wciąż czekał. Stało się to dopiero w 1977 roku. Stanisław Grudzień wykonał pierwsze prace, którymi zadebiutował na zbiorowej wystawie w kozienickim Domu Kultury. Rok później wziął udział w pierwszym swym plenerze rzeźbiarskim. Zastanawiając się nad rodzinnymi tradycjami dotyczącymi sztuki, wskazuje jedynie dziadka po kądzieli, Franciszka Karpińskiego, który był sztukatorem i w latach międzywojennych wykonywał dekoracje okienne do kamienic w Kozienicach i Radomiu.

Po udanym debiucie artysta zaczął na dobre rozwijać swoją pasję. Był to czas licznych konkursów adresowanych do ludowych twórców, spotkań i pogadanek umożliwiających wymianę doświadczeń; tu istotną rolę zdaniem Grudnia miały m.in. działania Muzeum Wsi Radomskiej, którego ówczesny dyrektor, dr Stefan Rosiński, wiele uwagi poświęcał sztuce ludowej. Był więc Stanisław Grudzień uczestnikiem licznych plenerów i wystaw, szybko nadeszły też konkursowe laury. Ostatecznie wziął udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Za znak firmowy można uznać jego masywne, nieco ciężkie lecz pełne charakteru rzeźby z niepolichromowanego drewna.

Stanisław Grudzień to także organizator konkursów i plenerów dla ludowych artystów. Był pomysłodawcą i organizatorem ważnego ogólnopolskiego konkursu „Życie i dzieło ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w sztuce ludowej” w 2001 r. Z jego inicjatywy odbywały się plenery rzeźbiarsko-malarskie w latach 1998, 2002-2003; łącznie było ich osiem.

Jako członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych przez osiem lat była prezesem Oddziału Radomskiego, aktywnie uczestniczył też w pracach Zarządu. Z jego inicjatywy, przy wsparciu Kozienickiego Klubu Twórców Kultury, powstała w 2003 roku w Kozienicach Galeria Sztuki.

Nagrody i odznaczenia:

  • Srebrny Krzyż Zasługi RP;
  • Złoty Krzyż Zasługi RO;
  • Medal im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”;
  • Brązowy medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Konkursy

  • II Ogólnopolski Konkurs Sakralny, 1979 – wyróżnienie;
  • Konkurs sakralny PAX, 1981 – III nagroda;
  • Konkurs „Ginące zawody” 2004 – I nagroda.

Bibliografia i źródła:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL w Lublinie.