Stanisław Ropiak urodził się w 1973 roku i mieszka w domu rodzinnym w Myszyńcu Starym. Już jako mały chłopiec przyglądał się pracom swojej matki, Anny Ropiak, i uczył się od niej robienia wycinanek, pisanek, kwiatów z bibuły, wypieku byśków i nowych latek. Obserwując matkę zafascynował się wycinaniem leluj i lepieniem byśków. Pierwszą w pełni samodzielną wycinankę stworzył w wieku 10 lat. Spośród licznego rodzeństwa tylko on jest dziś czynnym twórcą i naśladuje wzory i techniki, które wyniósł z domu rodzinnego.
Stanisław Ropiak jest obecnie jednym twórcą, który „strzyże” wycinanki w starym, myszynieckim stylu. Jego ulubione wzory, to gwiazdy i leluje, z charakterystycznymi motywami rombów, oraz kolorowe kogutki i ptaszki. Stanisław Ropiak aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Kurpiowszczyzny, czynnie bierze udział w pokazach i warsztatach etnograficznych, na których prezentuje pieczywo obrzędowe, wycinanki i pisanki.
Współpracuje blisko z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W 2022 r. otrzymał stypendium ministerialne, w ramach którego podjął się odtworzenia wycinanek z kolekcji Karola Tchorka.
Nagrody i odznaczenia:
- Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, 2018.
- Medal pamiątkowy „Pro Masovia” Marszałka Województwa Mazowieckiego, 2014.
Bibliografia i źródła:
- Materiały i źródła zgromadzone w teczce osobowej artysty, Archiwum STL w Lublinie
- Stanisław Ropiak, https://mazowieckiszlaktradycji.pl/poi-lista/stanislaw-ropiak/
- Stanisław Ropiak z Myszyńca Starego – mistrz kurpiowskiej wycinanki, https://www.akademiawilanowska.pl/wycinanki-kurpiowskie-z-kolekcji-karola-tchorka-stanislaw-ropiak/
Fot. archiwum Akademii Wilamowickiej, https://www.akademiawilanowska.pl/wycinanki-kurpiowskie-z-kolekcji-karola-tchorka-stanislaw-ropiak/; https://mazowieckiszlaktradycji.pl/poi-lista/stanislaw-ropiak/