Twórcy ludowi - Oddział Bydgosko-Toruński - Stanisław Korpa

Stanisław Korpa

Obrazy na płycie i płótnie Rzeźby Oddział Bydgosko-Toruński

Kontakt:

adres: Ruda, woj. łódzkie

Stanisław Korpa urodził się 1930 r. we wsi Jeziory w rodzinie chłopskiej, od 1960 r. zamieszkał w Rudzie koło Sieradza. Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku zaczął malować obrazy i makaty dewocyjne i krajobrazowo-kwiatowe sprzedawane wśród ludności wiejskiej. Od 1964 r. rozpoczyna się jego druga działalność twórcza – rzeźbienie. Od 1969 r. jego prace pojawiają się na wystawach i konkursach ogólnopolskich.

Konfrontacja z pracami innych twórców stała się nad wyraz korzystna dla artysty. Jego prace wyróżniały się niezwykłą pomysłowością, indywidualizmem, barwnością, doskonałą techniką wykonania. Obrazy te urzekają swoistą kolorystyką i narracją. Tło jednolicie szaroniebieskie i barwne postacie w strojach sieradzkich w scenach obrzędowych i z życia wsi. Później w takie stroje ubierać będzie także postacie biblijne jak np. w obrazie „Stworzenie świata”.  Podobnie czyni też w rzeźbach. Jego ubrane w stroje regionalne postacie są spokojne, statyczne, ale zawsze przekazują pewien ładunek emocjonalny. Na szczególną uwagę zasługują stacje Męki Pańskiej jakie twórca wykonał dla fary sieradzkiej.

Swoje prace Stanisław Korpa prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Obok obrazów i rzeźb pojawiły się też sieradzkie wycinanki. Artysta uczestniczył w kilkunastu konkursach i wystawach sztuki ludowej. Wielokrotnie był nagradzany. Jego twórczość znana i ceniona jest także za granicą.

Twórczość S. Korpy wielokrotnie omawiana była w katalogach, w prasie, telewizji, ukazywały się liczne reprodukcje obrazów i rzeźb, w tym także na pocztówkach.

Jest członkiem STL, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Łodzi. Współpracował z CPLiA, Desą, galeriami sztuki ludowej, uczestniczył w licznych kiermaszach (Płock, Warszawa, Kraków, Kazimierz Dolny i in).

Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Nagrody i odznaczenia:

  • Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Konkursy:

  •  IV Wojewódzki Konkurs Plastyki Nieprofesjonalnej, 1962 – I nagroda;
  • Sieradzka sztuka obrzędowa i zabawkarstwo ludowe,  Muzeum w Sieradzu, 1964 – nagroda;
  • Ogólnopolski konkurs „Polska szopka ludowa, Warszawa, i NAGRODA –  1971, 1972.

Wystawy:

  • Polska Sztuka Ludowa, STL, Lublin, 2004, wystawa zbiorowa;
  • Zwyczaje i obrzędy sieradzkie w malarstwie twórcy ludowego Stanisława Korpy, Muzeum w Sieradzu, 1971, wystawa indywidualna;
  • Rzeźby i obrazy Stanisława Korpy, Warszawa 1972, wystawa indywidualna;
  • Twórczość Stanisława Korpy, Toruń 1982, wystawa indywidualna.

Bibliografia i źródła:

  • Marian Pokropek, Stanisław Korpa, https://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-stanislaw_korpa
  • Materiały i źródła zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL w Lublinie.
  • Stanislaw Korpa, https://www.ottencollection.nl/pl/stanislaw-korpa-3/.

Opracowała: Katarzyna Kraczoń

 

Galeria prac