Twórcy ludowi - Oddział Krakowski - Stanisław Matyasik (1941-2022)

Stanisław Matyasik (1941-2022)

Naczynia gliniane Oddział Krakowski

Kontakt:

Rybna, woj. małopolskie

Stanisław Matyasik (1941-2022)  lepieniem garnków zajmuje się pod ponad 50 lat, zapoznawał się z tą dziedziną twórczości ludowej od dzieciństwa, odkąd jego ojciec zaczął się zajmować garncarstwem i właśnie od ojca nauczył się lepić garnki. Wykonuje tradycyjne wzory naczyń glinianych powlekanych szkliwem i dekoruje je szlaczkami z białej rozpuszczonej w wodzie gliny.

Posiada własną pracownię twórcza, którą rozbudował i wyremontował za otrzymane w 2008 r. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi w niej warsztaty podczas których uczestnicy zapoznają się z tradycyjną techniką wytwarzania garnków oraz samodzielnie wykonują naczynia na  kole garncarskim. Uczestnikami warsztatów są najczęściej dzieci i młodzież choć ostatnio prowadzi również zajęcia dla osób niepełnosprawnych i cieszą się one olbrzymim  powodzeniem.

W 2011 r. uczył studentów Akademii Sztuki Pięknych z Krakowa wytwarzania i toczenia na kole garncarskim. Wokół pracowni stworzył izbę pamiątek związanych z regionem i rzemiosłem garncarskim. W 2008 r. otworzył też Muzeum Wsi Polskiej w którym zostały zgromadzone eksponaty z okresu międzywojennego, obrazujące życie wsi polskiej. Działalność Stanisława Matyasika jest tematem wielu lokalnych reportaży prasowych i telewizyjnych.

Twórca bierze liczny udział w licznych kiermaszach, targach sztuki ludowej i pomimo trudności z transportem koła garncarskiego, gliny i innych potrzebnych przedmiotów które są niezbędne by pokazywać publiczności jak formuje się garnek na kole garncarskim, zawsze prowadzi pokaz podczas imprez.

Jego prace znajdują się też w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Warszawie i Lublinie.

Twórca udziela się w pracach na rzecz Oddziału Krakowskiego STL.

Odznaczenia, nagrody:

Złoty Krzyż Zasługi – 2014 r.

 Wystawy:

Jego prace brały udział w licznych wystawa zbiorowych w ośrodkach kultury na terenie województwa małopolskiego.

 Konkursy:

Zdobył liczne nagrody w konkursach na sztukę ludową, w 2009 r. uzyskał II miejsce a w 2010 I miejsce  w Przeglądzie Twórczości Ludowej Oddziału Krakowskiego STL.

 Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL