Stanisława Wilczek (ur. 1968 r.) zamiłowanie do pracy artystycznej w wykonywaniu tradycyjnych wyrobów góralskich ze skóry i metalu przejęła od rodziców, a sztukę obróbki skóry i metalu opanowała przy swoim mężu Janie z którym współpracuje po dzień dzisiejszy.
Stanisław Wilczek wykonuje wyroby charakterystyczne dla tradycyjnej kultury Podhala, takie jak: pasy, kierpce, torebki, których forma i zdobnictwo nawiązują do starych wzorów. Do wykonywanych przez siebie przedmiotów skórzanych samodzielnie też wyrabia dodatki metalowe (sprzączki, „cętki”, okucia) również charakterystyczne dla Podhala. W ocenie odbiorców jej prace odznaczają się precyzją wykonania i dobrym wzornictwem, stanowią również kontynuację tradycji rękodzielniczych wsi podhalańskiej. Bierze czynny udział w konkursach, wystawach, targach, dostosowując też swoje wzornictwo do realiów współczesnych.
Od 1998 r. należy do grona członków rzeczywistych Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Aktywność twórcza i uzyskanie w 2003 r. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego przyczyniło się do utworzenia pracowni twórczej w której do dnia dzisiejszego eksponuje swoje i męża prace, pokazując niejednokrotnie technikę wytwarzania swoich wyrobów. Również w 2003 r. w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie przygotowała prace na wystawę indywidualną swoich dzieł, która licznie odwiedzana była przez mieszkańców Lublina i turystów z całej Polski i z zagranicy. Przekazała umiejętności wykonywania tradycyjnych wyrobów ze skóry i metalu swoim synom Jackowi, który również należy do STL i Janowi.
Oprócz działalności artystycznej wykazywała się pracą na rzecz swojego środowiska, a także na rzecz swojej organizacji – Stowarzyszenia Twórców Ludowych, gdzie w 2001 r. pełniła funkcję członka Zarządu Głównego STL , od 2009 r. do 2019 r. pełniła funkcję prezesa Oddziału Tatrzańskiego STL.
Odznaczenia, nagrody:
Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej
Wystawy:
W 2003 r. w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie przygotowała prace na wystawę indywidualną wyrobów ze skóry i metalu
Wystawiała swoje prace na wystawach zbiorowych – pokonkursowych w BCK Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej
Konkursy:
Brała udział w konkursach Sztuki Ludowej podczas Karnawału Góralskiego i Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL