Stefania Suchora urodziła się w 1940 roku, mieszka w Stojeszynie na Lubelszczyźnie, gdzie od 1960 roku zajmuje się wyplataniem z rogożyny, czyli pałki wodnej. Ten szczególny materiał pozwala jej tworzyć m.in. koszyki, kapelusze, kapcie czy maty. Wiedzę i umiejętności przejęła od teściów. Materiał do wyplatania pozyskuje sama, ponieważ pałka wodna rośnie nieopodal jej gospodarstwa. Pani Stefania chętnie prowadzi warsztaty i pokazy. Brała udział w wystawach m.in. w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej czy Muzeum Wsi Lubelskiej.
Pani Stefania jest skarbnicą wiedzy o zwyczajach i tradycjach swojego regionu, chętnie opowiada o dawnych tradycjach i zwyczajach, zna mnóstwo pieśni obrzędowych i przyśpiewek, gra na harmonijce ustnej (w tej dziedzinie tez wielokrotnie otrzymywała nagrody i wyróżnienia). Jako członkini Zespołu Śpiewaczego ze Stojeszyna Drugiego grała role w przedstawieniach teatralnych. Jest też doskonałą tancerką, czego dowodem są liczne nagrody w konkursach tańca tradycyjnego.
W 2021 roku, w ramach stypendium otrzymanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeprowadziła cykl warsztatów dla mieszkańców z okolic Janowa Lubelskiego, które miały na celu przekazanie tych unikalnych umiejętności i poznanie tajników pozyskiwania rogożyny.
- Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochrony dóbr kultury, 2011;
- Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, 2013.
Wystawy:
- Z lasów, pól i ogrodów, Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym, 1999, 2003, wystawa zbiorowa;
Konkursy:
- Przegląd Rękodzieła Lubelszczyzny, Lublin, 2002, wyróżnienie;
- Konkurs na najlepsze prace prezentowane na stoisku w czasie Jarmarku Janowskiego, 2002, 2007, nagrody.
Bibliografia i źródła:
- Stefania Suchora – Mistrz Tradycji, 2021, https://kulturaludowa.pl/aktualnosci/stefania-suchora-mistrz-tradycji/.