Twórcy ludowi - Oddział Opolski - Stefania Topola

Stefania Topola

Pisanki Porcelana opolska Oddział Opolski

Kontakt:

Opole, woj. opolskie
tel. (77) 453 9992

Stefania Topola (ur. 1939 r.) należy do grona najbardziej znanych i cenionych twórczyń regionu opolskiego. Jest niezłomną propagatorką tradycji kroszonkarskich. Jej kroszonki to „wielkie dzieła sztuki na małej skorupce”.

Stefania Topola z twórczością ludową zetknęła się już w dzieciństwie. Początkowo pomagała matce, po której przejęła tradycję zdobienia czyli drapania kroszonek, ale jeż od 1953 r. samodzielnie je wykonywała. W 1958 r. po raz pierwszy wzięła udział w konkursie na najpiękniejszą kruszonkę zdobywając pierwszą nagrodę. Następne lata to kolejne sukcesy.

Artystka uczestniczyła w licznych konkursach, zawsze zdobywając wysokie nagrody i wyróżnienia. Z czasem zdobnicze elementy z wielkanocnych jaj przeniosła też na porcelanę, której malowaniem zajmowała się w opolskiej „Cepelii”, w której pracowała od 1964 r. aż do emerytury. Jej kroszonki i porcelana znajdują się w Muzeach w Opolu, Warszawie, Toruniu, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Lipsku, a także w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Prace artystki eksponowane były na wielu wystawach pokonkursowych, a także na wystawach sztuki ludowej w kraju i zagranicą.

Od 1973 r. Stefania Topola związana jest ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, była też wieloletnią prezes Oddziału Opolskiego STL. Wspólnie z Muzeum Wsi Opolskiej organizuje od lat wojewódzki konkurs kroszonkarski, współpracuje także z regionalnymi ośrodkami kultury. Twórczyni bierze udział w targach, kiermaszach i pokazach sztuki ludowej.

Talent, pasja, ogromne zaangażowanie społeczne oraz osiągnięcia twórcze Stanisławy Topoli stawiają ją w rzędzie najwybitniejszych twórców ludowych.

Odznaczenia, nagrody:

Złoty krzyż Zasługi – 1988 r., Złoty Krzyż Zasługi (po raz drugi) – 1998 r., Zasłużony dla Kultury Polskiej – 2008 r., Srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – 2009 r.

Dyplom Ministra Kultury i Sztuki – 1997 r.

Nagroda Wojewody Opolskiego – 1998 r., Nagroda Ministra Kultury – 2002 r.

Wystawy:

Prace artystki eksponowane były na wielu wystawach pokonkursowych, m.in. w 2015 r. i w 2017, 2019 r.  w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, w Domu Kultury w Tułowicach, Rudnikach, wystawa kroszonek zorg. Przez Stow. Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji w Lipsku.

Konkursy:

Twórczyni uczestniczyła w licznych konkursach, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie na Pisankę Wielkanocną „Jajka i święconki Wielkanocne”, „Zdobienie jaj wielkanocnych”, „Pisanki i palmy wielkanocne”, „Międzynarodowym konkursie plastyki obrzędowej” zawsze zdobywając wysokie nagrody i wyróżnienia.

 Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac