Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Tadeusz Leśniak

Tadeusz Leśniak

Zabawki Oddział Beskidzki

Kontakt:

Stryszawa, woj. małopolskie
Kontakt przez Biuro STL:
tel. (81) 532 49 74, email: zgstl@op.pl

Tadeusz Leśniak (ur. 1962 r.) to zanany twórca ludowy w dziedzinie zabawki ludowej, do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1994 r. Swoje umiejętności przejął od rodziców i od dziecka strugał zabawki w drewnie. Jako już trzecie pokolenie, kontynuuje tradycje rodzinne, wykonując regionalne koniki, „klepoki”, wózki, bryczki, taczki, różnego rodzaju i wielkości ptaszki: sikorki, sowy, dzięcioły, dudki a także postaci świętych.

Jego prace nawiązują do 200-letniej tradycji zabawek stryszawskich.

Od kilku lat jest instruktorem w miejscowym Beskidzkim Centrum Zabawki  Drewnianej Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie. Swoje umiejętności przekazuje uczniom i dorosłym podczas organizowanych warsztatach twórczych. Czynnie uczestniczy w imprezach folklorystycznych, m.in. podczas Tygodnia Kultury beskidzkiej w Żywcu, Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu, Bukowinie Tatrzańskiej, Lublinie. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Zadebiutował w 1994 r. na ogólnopolskim Konkursie „Współczesna Sztuka Ludowa” org. przez ZG STL w Lublinie uzyskując wyróżnienie.

Obecnie Tadeusz Leśniak pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Zabawki w Stryszawie.

Odznaczenia, nagrody:

– Srebrny Krzyż Zasługi – 2018 r.

 2014 r. otrzymał Dyplom Honorowy za udział w Międzynarodowym Festiwalu Tradycyjnego Rzemiosła w Stambule,

–  2015 r. z okazji 65-lecia Fundacji „Cepelia” za zasługi dla zachowania dorobku kultury polskiej

 Wystawy:

Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą a także były eksponowane na wystawach zbiorowych, pokonkursowych w Lublinie, Bielsku-Białej, Warszawie.

Konkursy:

Zadebiutował  w 1994 r. na ogólnopolskim Konkursie „Współczesna Sztuka Ludowa” org. przez ZG STL w Lublinie uzyskując wyróżnienie. Kolejne lata twórczości przyniosły Tadeuszowi Leśniakowi wiele czołowych nagród i wyróżnień, m.in. w konkursie „Produkt regionalny Podbabiogórza” – I miejsce (2011), II miejsce (2012), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zabawki i Form Zdobniczych ”Fantastyczna Fauna i Flora” (2002) i wiele innych.

Źródła i bibliografia:

  • Istne cuda, istne czary. Tradycje zabawkarskie na polsko-słowackim pograniczu, tekst: Ewa Cudzich, Agnieszka Kobiałka, Bielsko Biała 2021, s. 67-70.
  • Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac