Twórcy ludowi - Teresa Kocus

Teresa Kocus

Hafty

Kontakt:

Łowicz

Teresa Kocus urodziła się w 1955 roku w Różycach, reprezentuje region łowicki.  Twórczością ludową zajęła się w wieku 30 lat, chociaż od dzieciństwa haftowała, ucząc się od mamy i babci kolorowego haftu płaskiego – cieniowanego ręcznego i ręczno-maszynowego, koralikowego i richelieu. Od najmłodszych lat pomagała mamie wykonywać różne czynności przy szyciu strojów ludowych. Szyła stroje do zespołów m.in „Mazowsze” czy „Śląsk”. Motywy roślinne przenosi na chusty, szale, torebki, sukienki oraz stroje ludowe. Często prezentuje swoje prace w konkursach, kiermaszach ludowych, pokazach w kraju i za granicą. Od 1989 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jest zastępcą prezesa STL Oddziału Łódzkiego,  jest także członkiem Koła Twórców Ludowych w Łowiczu i zespołu „Ksinzoki”.

Reprezentowała Polskę na XX Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Sztuki w Istambule.

Haft jest pasją mojego życia. Moja mama, siostra, prababcia – wszystkie zajmowałyśmy się haftem. Kocham kolory, wzory, używane materiały, świetnie komponują się one z klasycznymi strojami, nadając im niepowtarzalny charakter.

Nagrody i odznaczenia:

  • Gwiozda Łowicka, 2021, w dziedzinie twórczość ludowa

Konkursy:

  • Przegląd regionu łowickiego, Województwo Łódzkie, 2009, Nagroda Starosty Łowickiego w dziedzinie haftu;
  • Konkurs na najlepsze prace prezentowane podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, STL, 2017, nagroda.

Bibliografia i źródła:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL.

Inne źródła:

Galeria prac