Wacław Zabłocki (ur. 1950 r.) należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1990 r. w dziedzinie rzeźby i wycinanki. Już od dziecka wykazywał zdolności plastyczne próbował malować, rzeźbić, wycinać.
Zadebiutował w 1979 r. udziałem w Konkursie Sztuki Ludowej zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu uzyskując wyróżnienie za zestaw rzeźb. Rzeźba jest dla artysty sposobem wyrażania siebie. Ma charakter kultowy (figury świętych), zawiera także elementy demonologii (diabły, strzygi) głęboko zakorzenione w tradycji ludowej. Artysta najczęściej wykonuje pojedyncze rzeźby pokryte bejcą, akrylem i lakierem. Głównie używa kolorów typowych dla sieradzkiego czyli czerwonego, niebieskiego i zielonego. W twórczości rzeźbiarza dominują małe formy przestrzenne i półpłaskie, jednak w swoich zbiorach posiada także formy o znacznych gabarytach.
Artysta zajmuje się także wycinankarstwem i już jako dziesięcioletni chłopiec wykonał swoją pierwszą wycinankę. W późniejszych doskonalił i wzbogacał swoje umiejętności zachowując tradycyjne wzornictwo, charakterystyczne dla regionu sieradzkiego. Twórca szuka inspiracji w środowisku wiejskim, jego tradycjach, związkach z naturą. Prace Wacława Zabłockiego wyróżniają się starannością technicznego wykonania ale też walorami kolorystycznymi. Odznaczają się dużym wyczuciem kompozycji i inwencją twórczą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach na sztukę ludową. Prezentował swoje prace na wystawach ogólnopolskich i regionalnych. Znajdują się one w zbiorach Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Muzeum Okręgowym w Sieradzu.
Kolejną pasją artysty jest pisarstwo. Wacław Zabłocki jako poeta i pisarz jest osobą znaną i cenioną, zwłaszcza w dalszej okolicy, za artystyczny wkład w dziedzictwo kultury regionu.
W swoim środowisku pełnił funkcję prezesa Oddziału Sieradzkiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w latach 1992 – 1998, równolegle w tych latach pełnił funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lututowie. Był wieloletnim opiekunem kapeli ludowej Lututowianie, wraz z którą uczestniczył w licznych festynach i festiwalach promując kulturę ludową w kraju i za granicą.
Wacław Zabłocki od wielu lat prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Organizuje pokazy wykonywania wycinanki i rzeźby w szkołach i instytucjach kultury, opowiada o życiu wsi.
Nagrody, odznaczenia:
- Srebrny Krzyż Zasługi, 1989;
- Złoty krzyż Zasługi, 1998.
Wystawy:
- Wystawy zbiorowe, pokonkursowe w Sieradzu i Wieluniu
- Wystawa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej dotycząca rodziny Zabłockich pod tytułem Rodzina z pasją, na której prezentowano prace wykonane przez członków rodu, 2011.
Konkursy:
- Konkurs „Sztuka ludowa województwa sieradzkiego” – org. Muzeum Okręgowe w Sieradzu – wyróżnienie, 1983;
- Konkurs „Sztuka ludowa województwa sieradzkiego” – org. Muzeum Okręgowe w Sieradzu – wyróżnienie, 1989;
- Konkurs „Rzeźba ludowa” – org. Muzeum Ziemi Wieluńskiej – III nagroda, 1991;
- Konkurs „Sztuka ludowa województwa sieradzkiego” – org. Muzeum Okręgowe w Sieradzu – wyróżnienie, 1993;
- Konkurs „Rzeźba ludowa” – org. Muzeum Ziemi Wieluńskiej – II nagroda, 1994;
- Konkurs „Rzeźba ludowa” – org. Muzeum Okręgowe w Sieradzu – wyróżnienie, 1996;
Konkurs „Sztuka ludowa województwa sieradzkiego” – org. Muzeum Okręgowe w Sieradzu – wyróżnienie, 1998.
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL, kwartalnik „Twórczość Ludowa” nr 1-2 z 2019 r.