Twórcy ludowi - Oddział Bydgosko-Toruński - Waldemar Styperek (1949-2012)

Waldemar Styperek (1949-2012)

Rzeźby Oddział Bydgosko-Toruński

Kontakt:

Adres: Ruda (woj. kujawsko pomorskie)

Waldemar Styperek (1949-2012) to artysta obdarzony niezwykłą wrażliwością plastyczną.  Z wykształcenia był technikiem odlewnikiem, pierwsze próby rzeźbiarskie podjął podczas pracy w odlewni w Siedlcach. Powstała wówczas prosta, zdobiona półokrągłym dłutem listwa, będąca dekoracją półki. Zachęcony przez kolegę zaczął rzeźbić niewielkie figurki, traktując je jako pamiątki dla przyjaciół. Spotykając się z uznaniem swojej pracy, zaczął poszukiwać lepszych narzędzi i drewna, z czasem doskonaląc swój warsztat. W swoich poszukiwaniach nie posiadał żadnego przewodnika czy nauczyciela – działając w sposób intuicyjny nabierał coraz większego doświadczenia, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych artystów nieprofesjonalnych tworzących w nurcie czerpiącym inspiracje z szeroko rozumianego pojęcia ludowości w sztuce. W 1993 roku przyjęty został w szeregi Stowarzyszenia Twórców Ludowych, co przyczyniło się do jeszcze większego zaangażowania w działalność artystyczną podejmującą dialog z ludową tradycją plastyczną.

Rzeźby Waldemara Styperka wykazują się doskonałą znajomością materii drewna i techniki rzeźbiarskiej, a walory plastyczne prac zdecydowanie podnosi wysmakowana kolorystyka, będąca zasługą działań jego żony Danuty – utalentowanej malarki obrazów na szkle, która pokrywała rzeźby barwną polichromią.

W 1993 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, gdzie aktywnie działał przez wiele lat, pełnił funkcję wiceprezesa Oddziału Bydgosko-Toruńskiego i był wieloletnim członkiem Zarządu Głównego STL.

Uczestniczył w konkursach, obsypywany nagrodami i wyróżnieniami. Swoje rzeźby prezentował na licznych wystawach, targach, jarmarkach w kraju i zagranicą. Bardzo ważną częścią jego aktywności rzeźbiarskiej były plenery, na których przekazywał swoją wiedzę i umiejętności młodszym rzeźbiarzom. Prowadził warsztaty w ramach Letniej szkoły rzeźby ludowej Lublinie.

Plenery były również okazją do nawiązywania i podtrzymywania znajomości, przyjaźni, kontaktów. Po śmierci artysty, dzięki uporowi i ogromnej pracy jego żony Danuty, w ich rodzinnej miejscowości – w Rudzie pod Grudziądzem, organizowane są coroczne Plenery Rzeźbiarskic in memoriam „U Styperków”.

Wystawy:

  • Waldek i Przyjaciele. Waldemar Styperek im memoriam, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, 2021, wystawa zbiorowa.

Bibliografia i źródła:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej artysty, Archiwum STL w Lublinie.