Twórcy ludowi - Oddział Radomski - Wanda Gotkiewicz

Wanda Gotkiewicz

Koronki Ozdoby choinkowe Pisanki Wycinanki Oddział Radomski

Kontakt:

adres: Radom (woj. mazowieckie)
kontakt: przez STL

Wanda Gotkiewicz jest utalentowaną twórczynią wykonującą pisanki i ozdoby choinkowe. Pochodzi z rodziny o zakorzenionych tradycjach rękodzielniczych. Od najmłodszych lat sztuka ludowa towarzyszyła jej na co dzień. Zdolności plastyczne odziedziczyła po mamie i babci, z którą wspólnie wykonywała ozdoby na choinkę.

Wykonywaniem pisanki  metodą batikową zajmuje się od lat 80. ubiegłego wieku, na początku wymyślała własne wzory, natomiast wzory regionalne zaczęła poznawać dopiero w latach 90., kiedy to wraz z pisankarkami z całej Polski była zapraszana w Niedzielę Palmową na pokazy do Muzeum Wsi Radomskiej. Są to przede wszystkim wzory geometryczne i roślinne pochodzące z regionu opoczyńskiego i radomskiego. W 2000 r. zainteresowała się również wykonywaniem niezwykle precyzyjnej i trudnej w wykonaniu pisanki huculskiej.  Pisanki wykonuje również metodą rytowniczą tzw. „skrobanki”. Pisanki Wandy Gotkiewicz odznaczają się  dużą starannością wykonania oraz dokładnością w odwzorowywaniu starych wzorów.

Twórczyni kontynuuje również tradycje związane z obrzędowością Świąt Bożego Narodzenia i odzwierciedleniem tego jest zamiłowanie do wykonywania ozdób choinkowych, które wykonuje z materiałów tradycyjnych, tj. słomy, bibuły, koralików, papieru kolorowego. Obok tradycyjnych wzorów tj. „pawie oczka”, „łańcuchy”, „karuzele” twórczyni wprowadza nowe motywy lub tradycyjnie wzbogaca o nowe elementy. Posiada duży dorobek artystyczny, brała udział w wielu konkursach i wystawach. Uczestniczy w targach i kiermaszach. Zadebiutowała w 1987 r. w konkursie na ozdoby choinkowe, organizowanym przez Centralny Związek Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia” Warszawa,  uzyskując II nagrodę. W 2000 r. artystka wykonała i podarowała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II swoje prace – cztery pisanki z wizerunkami Bazyliki Świętego Piotra, klasztoru na Jasnej Górze oraz z symbolami papieskimi i Polski.

Wanda Gotkiewicz współpracuje z Muzeum Wsi Radomskiej, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Domem Kultury w Kozienicach.Swoim doświadczeniem oraz umiejętnościami dzieli się prowadząc warsztaty wykonywania ozdób choinkowych i pisanek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Jako kontynuatorka przekazu rodzinnego, umiejętności przekazała również swoim dzieciom. O jej twórczości pisała prasa regionalna „Echo dnia” i ogólnopolska „Gość Niedzielny”, „Kurier Polski”, „Ekspres wieczorny”. W 2021 r. w Muzeum Wsi Radomskiej nagrano film w którym twórczyni opowiadała o zabawkach choinkowych i zwyczajach świątecznych w jej rodzinnym domu i regionie radomskim.

Twórczość artystyczna jest dla Wandy Gotkiewicz  pasją i inspiracją, która skłania autorkę do coraz to nowych poszukiwań i dalszego tworzenia.

Wystawy:

  •  Jan Paweł II w sztuce ludowej, Kraków, 2000, wystawa zbiorowa
  •  I Dni Europejskiej Kultury Ludowej, Częstochowa, 2000, wystawa zbiorowa

Konkursy:

  •  Konkurs Centralnego Związku Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia”, Warszawa, 1997 – II nagroda
  • Konkurs „Obrzędy i zwyczaje wielkanocne”, Kozienice, 2005 – I nagroda (za pisankę)
  • Konkurs Rękodzieła Artystycznego, Poraj, 2008 – wyróżnienie
  •  XXI Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej – wyróżnienie – Rudniki, 2012 –wyróżnienie

Źródła i bibliografia:

  • Ankieta personalna, teczka osobowa, Archiwum STL w Lublinie.