Wanda Krzymińska (ur. 1950 r.) znajomość tradycji wykonywania haftu kaszubskiego wyniosła w domu rodzinnego. Pierwsze prace hafciarskie powstawały pod okiem matki i ciotki mieszkającej na Kaszubach. Od 2005 – 2008 r. współpracowała z gdańskim klubem „Tamborek”, a od 2009 r. nawiązała współpracę z kołem hafciarskim w Chwaszczynie z którym związana jest do dziś, uczestnicząc w licznych wystawach i pokazach hafciarskich (głównie na Kaszubach, ale też Dolnym Śląsku, Podkarpaciu, Częstochowie, Łodzi, Licheniu). Od 2009 r. corocznie uczestniczy w cenionym przez środowisko hafciarskie Wojewódzkim Konkursie Haftu kaszubskiego w Lini.
Wanda Krzymińska wciąż doskonali swoje umiejętności w latach 2015-2016 r. uczestniczyła w wielomiesięcznych kursach hafciarskich, wzięła również udział w kursie haftu „złotymi” nićmi, którego efektem było wykonanie kopi historycznej „złotnicy” (nagrodzonej w konkursie w Lini).
Wykonuje wielobarwne hafty we wszystkich odmianach haftu kaszubskiego, preferując jednak wzornictwo żukowskie i wejherowskie. Jej prace wyróżniają się dokładnością i precyzją wykonania, bardzo dobrze poznała wzory i kolorystykę poszczególnych odmian haftu kaszubskiego. Kompozycje umieszcza na serwetach, bieżnikach i elementach ubioru. Jest niezwykle aktywna i pracownita, współprowadzi warsztaty haftu kaszubskiego, swoje hafty prezentuje w szkołach, na targach, kiermaszach i jarmarkach.
Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 2018 r.
Odznaczenia, nagrody:
Medal Bądkowskiego nadany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie za promowanie haftu
Medal STL O/Gdańsk za zasługi dla twórczości ludowej – 2018 r.
Wystawy:
Wystawy zbiorowe: Wystawa z okazji 60-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Wystawa w kościele Św. Jana w Gdańsku, Wystawa „Dni Gdyni”.
Konkursy:
– Od 2009 r. do chwili obecnej uczestniczy w Woj. Konkursie Haftu kaszubskiego w Lini – pierwsze i drugie nagrody
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL