Twórcy ludowi - Oddział Radomski - Wiesław Chołuj   

Wiesław Chołuj   

Wyroby plecionkarskie Oddział Radomski

Kontakt:

Lucimia, woj. mazowieckie
Lucimia  (woj. mazowieckie)

Wiesław Chołuj (ur. 1951) kontynuuje wielopokoleniową tradycję wyplatania koszy wiklinowych, tworzy od dzieciństwa, a umiejętności przejął od ojca. Wyplata  techniką żebrowo-krzyżową  kosze, które łączą w sobie aspekt praktyczny z walorami estetycznymi. Twórca jest jednym z ostatnich plecionkarzy szczycących się umiejętnością wyplatania kabłącoków, czyli wiklinowych koszy wytwarzanych wyłącznie przez lokalnych twórców z Lucimi w gminie Przyłęk. Są to kosze z jednym kabłąkiem, z płaską ścianą, różnej wielkości w zależności od przeznaczenia z zielonej, niekorowanej wikliny. Lucimski kabłącok został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa.

Posiadaną technikę, zdobywane przez lata doświadczenie i zdolność podporządkowania sobie wikliniarskiego surowca dopełniają pasja, zamiłowanie do rękodzieła oraz niezaprzeczalny talent. Jego wyroby charakteryzuje precyzja i dokładność oraz zgodność z tradycją. Wiesław Chołuj współpracuje z Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie znajdują się różnego rodzaju kosze plecionkarza. W Muzeum prowadzi również warsztaty i pokazy technik rękodzielniczych. Swoje wyroby najczęściej sprzedaje na targach i kiermaszach oraz okolicznym rolnikom.

Wiesław Chołuj posiada przydomowy warsztat – pracownię w której znajdują się wykonane przez twórcę różnego rodzaju kosze. Swoją cierpliwością, oddaniem i zaangażowaniem przyczynia się do utrwalenia tradycji wyplatania unikatowych lucimskich koszy. Artysta jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2020  roku.

Wystawy:

  • Wystawa indywidualna w Bibliotece Gminnej w Przyłęku, 2020.

Konkursy:

  •  Nagroda Twórcy Jarmarku Jagiellońskiego, Warsztaty Kultury, Lublin, 2019.

Źródła i bibliografia:

  • Ankieta personalna, teczka osobowa, Archiwum STL w Lublinie.

 

Galeria prac