Wiesława Łoboz (ur. 1958) jest członkiem STL w dziedzinie zabawki ludowej od 2005 roku. Zdolności plastyczne wykazywała już jako młoda dziewczyna, lubiła malować i umiejętność tę przeniosła z papieru na drewno. Po wyjściu za mąż za Mariana Łoboza w pełni rozwinęła zamiłowanie do twórczości. Wspólnie z mężem wykonuje zabawki ludowe, które wyróżniają się niesamowicie barwną kolorystyką i tradycyjnym wzornictwem. Często jednak w swoich pracach wprowadza też wzory współczesne, wykonując je przy użyciu tradycyjnych technik. Na szczególną uwagę zasługują wielobarwne, skrzydlate koniki, wykonuje również wózki, taczki, bryczki, karuzelki na kijku, ptaki „klepoki”, kołyski. Umiejętności wykonywania zabawek i zamiłowanie do twórczości ludowej przekazała swojemu synowi Piotrowi.
Wiesława Łoboz zadebiutowała w 1997 roku udziałem w konkursie „I Kielecki Festiwal Zabawkarski” w Kielcach uzyskując III nagrodę, od tego czasu doskonaliła i wzbogacała swoje umiejętności. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych, corocznie wspólnie z mężem wyróżniana jest w Konkursie na najlepsze prace prezentowane na stoisku w trakcie Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym.
Zabawki państwa Łobozów znajdują się w Muzeum w Żywcu, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Śląskim w Katowicach, w Żywcu, Stryszawie oraz w wielu prywatnych kolekcjach.
Zwieńczeniem dorobku twórczego Wiesławy Łoboz było uzyskanie (wspólnie z mężem Marianem) bardzo prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Odznaczenia, nagrody:
- Nagroda Starosty Żywieckiego w dziedzinie kultury, 2016.
- Nagroda im. Oskara Kolberga (wspólnie z mężem Marianem), 2019.
Wystawy:
- Wystawy zbiorowe, pokonkursowe w ROK w Bielsku-Białej, Stryszawie, Lublinie.
Konkursy:
- Konkurs „I Kielecki Festiwal Zabawkarski” w Kielcach, 1997, III nagroda;
- Konkurs „II Kielecki Festiwal Zabawkarski” w Kielcach, 1998, wyróżnienie;
- Konkurs „I Międzynarodowy Konkurs Zabawki pt. Koniki” Bielsko-Biała, 1998, II nagroda;
- Ogólnopolski Konkurs Sztuki Ludowej „A to polskie właśnie”, 2004, wyróżnienie;
- VII Międzynarodowy Konkurs Zabawki, Bielsko-Biała, 2007, II nagroda;
- VIII Międzynarodowy Konkurs Zabawki, Bielsko-Biała, 2009, I nagroda;
- X Międzynarodowy Konkurs Zabawki pt. Światło i dźwięk, Bielsko-Biała, 2013, I nagroda;
- XVIII Święto Zabawki Ludowej, BCZD, Stryszawa, 2014, I nagroda;
- XXI Święto Zabawki Ludowej, BCZD, Stryszawa, 2017, I nagroda;
- XXII Święto Zabawki Ludowej, BCZD, Stryszawa, 2018, I nagroda;
- XXIII Święto Zabawki Ludowej, BCZD, Stryszawa, 2019, I nagroda;
- Jarmark Twórczości Regionalnej, BCZD, Stryszawa, 2020, II nagroda.
Źródła i bibliografia:
- Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL.
- Istne cuda, istne czary. Tradycje zabawkarskie na polsko-słowackim pograniczu, tekst: Ewa Cudzich, Agnieszka Kobiałka, Bielsko Biała 2021.
- Pieronkiewicz-Pieczko Krystyna, Wiesława i Marian Łobozowie, https://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-wieslawa_i_marian_lobozowie.
- 50 lat Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym. Wydawnictwo jubileuszowe, red. K. Bytryn, P. Onochin, K. Ufniarz, R. Prószyński, Lublin 2017.
Inne źródła: