Twórcy ludowi - Oddział Krasnostawski - Wiesława Szymoniak (1942-2015)

Wiesława Szymoniak (1942-2015)

Obrazy na płycie i płótnie Obrazy na szkle Poezja Oddział Krasnostawski

Kontakt:

adres: Siennica Nadolna (woj. lubelskie)

Wiesława Szymoniak była twórczynią niezwykle utalentowaną w wielu dziedzinach twórczości ludowej. Oprócz malarstwa sztalugowego i na szkle, wypowiadała się w dziedzinie poezji, sztuki zdobniczej i obrzędowej. Znana była również z dużego zaangażowania i aktywności w środowisku twórczym i artystycznym swojego regionu.

Najbardziej lubiła malować farbami olejnymi na płycie. Tematyka jej obrazów dotyczyła życia dawnej wsi np. prac związanych z porami roku (siew, żniwa, kopanie ziemniaków), wystroju i prac wykonywanych w wiejskich izbach (darcie pierza, kiszenie kapusty, pieczenie chleba), jak również zwyczajów, obrzędów dorocznych i rodzinnych. Z kolei jej obrazy na szkle miały charakter religijny, przedstawiały wizerunki Chrystusa, Maryi i świętych. Ich stylistyka nawiązywała do dawnego malarstwa na szkle kultywowanego na Lubelszczyźnie.

Malarka wypracowała swój własny styl – jest nim bogactwo kolorystyczne, specyficzna kompozycja, nagromadzenie szczegółów oraz układ postaci przedstawionych w ruchu, tętniących życiem.

Artystka uczestniczyła w plenerach, targach i kiermaszach sztuki ludowej w całej Polsce. prowadziła liczne spotkania autorskie oraz lekcje pokazowe podczas spotkań z dziećmi w szkołach i przedszkolach. Wystąpiła również w dwóch cyklicznych programach telewizyjnych pt. „Hobby” TV Lublin i „Gościniec” TV Polonia. Jej twórczość znana jest także poza granicami kraju, jej prace posiada wielu kolekcjonerów na całym świecie.

Świadectwem jej możliwości twórczych i wszechstronnego talentu była twórczość poetycka. Jej wiersze zebrane w autorskim tomiku Mogę barwić tęczę (Lublin 2002), a także zamieszczone w antologii Gdy z mgieł rannych wychyla się ziemia (Krasnystaw 1998) bliskie są tradycyjnej poezji ludowej. Obecne są w nich motywy typowe dla tej literatury: wiara w Boga i słuszność Jego wyroków, ukochanie „małej” ojczyzny, tęsknota za przeszłością, szacunek dla przodków, silna więź z przyrodą.

Nagrody i odznaczenia:

  • Odznaka „Zasłużony dla Ziemi Chełmskiej”, 1985.

Wystawy:

  • Wystawa malarstwa w Krasnostawskim Domu Kultury, Krasnystaw, 1999, wystawa indywidualna;
  • Stoły wigilijne, Ministerstwo Gospodarki i Krajowa Izba Gospodarcza, Wiedeń, Sztokholm, Bruksela, wystawa zbiorowa.
  • Wrócić do korzeni – malarstwo Wiesławy Szymoniak, KDTL w Lublinie, 2002, wystawa indywidualna.

Konkursy:

  • Przegląd Twórczości Ludowej Województwa Chełmskiego, 1986 – wyróżnienie, 1997 – I nagroda, 1998 – I nagroda, 1999 – II nagroda;
  • Międzypowiatowy Przegląd Twórczości Ludowej, Krasnystaw, 2000 – I nagroda;
  • Przegląd Twórczości Ludowej Oddziału Chełmskiego STL, 2002 – I nagroda;
  • Przegląd Rękodzieła Lubelszczyzny, KDTL w Lublinie, 2002 – I nagroda.

Bibliografia i źródła:

  • Kosienkowska Halina, Wiesława Szymoniak – wspomnienie, „Twórczość Ludowa”, 2015, nr 1-2, s. 3
  • Wrócić do korzeni – malarstwo Wiesławy Szymoniak, tekst: B. Głowacz, E. Sadowska-Kasiborska, Lublin 2002, informator wystawy.

 

Galeria prac