Twórcy ludowi - Oddział Kurpiowski - Wincenty Staśkiewicz

Wincenty Staśkiewicz

Wycinanki Oddział Kurpiowski

Kontakt:

Ostrołęka, woj. mazowieckie
tel. (29) 764 46 60

Wincenty Staśkiewicz (ur. 1933 r.) jest członkiemStowarzyszenia Twórców Ludowych od 1994 roku. Zamiłowanie do twórczości ludowej wyniósł z rodzinnego domu, a wycinać nauczył się od swojej matki – ludowej artystki Antoniny Staśkiewicz, wycinali także jego bracia i siostry.

Wincenty Staśkiewicz szybko osiągnął indywidualny styl, kontynuując jednocześnie tradycyjne formy wycinanki kurpiowskiej jak: leluje, gwiazdy, wycinanki sylwetowe (koniki, ptaki). Wprowadza też swoje wzory i jak sam mówi o swojej twórczości „co pomyślę to zostawiam na papierze”. Jego prace wyróżniają się starannością wykonania, wysokim poziomem artystycznym i zachowaniem tradycyjnych wzorów. Brał udział w wystawach zbiorowych, ale miał też indywidualne wystawy, m.in. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Swoje umiejętności przekazał żonie, córce i wnukom. Uczestniczył w pokazach i warsztatach podczas imprez folklorystycznych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Przez wiele lat współpracował ze Spółdzielnią „Kurpianka”, oddając tam swoje prace. Prace twórcy znajdują się  w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum w Płocku, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Brał udział w wielu konkursach na tradycyjną sztukę ludową, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zwieńczeniem dorobku twórczego Wincentego Staśkiewicza było uzyskanie bardzo prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Wincenty Staśkiewicz to niestrudzony popularyzator twórczości ludowej, cieszący się w swoim środowisku dużym zainteresowaniem i uznaniem, wniósł  znaczący wkład w zachowanie tradycji kultury ludowej na Kurpiach, a wieloletnie doświadczenie edukacyjne i kunszt w wykonywaniu wycinanki stawiają go jako nestora tradycyjnej kultury ludowej.

Odznaczenia, nagrody:

  • Nagroda im. Oskara Kolberga, 2015
  • Doroczna Nagroda Starosty Ostrołęckiego, 2019

Wystawy:

Brał udział w wystawach zbiorowych ale miał też indywidualne wystawy, m.in. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, jego wycinanki wystawiane były na wystawach pokonkursowych w Warszawie, Lublinie, Myszyńcu, Bukowinie Tatrzańskiej, Kadzidle, Ostrołęce.

Konkursy:

  • Konkursie na sztukę ludową,  Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, 1975, II nagroda;
  • Współczesna Sztuka Ludowa org, ZG STL w Lublinie, 1994, wyróżnienie;
  • Artystyczne Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej, Ośrodek Kultury w Myszyńcu, 1995, 1996 – wyróżnienie;
  • Konkurs XXX Jubileuszowych „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej w 1996, III nagroda;
  • Śladami Kurpiów, GOK w Kadzidle,  II nagroda;
  • Przegląd Sztuki Ludowej Kurpiowskiej Puszczy Białej i Zielonej, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, 2001, III nagroda.

Źródła i bibliografia:

  • Ankieta personalna, teczka osobowa, Archiwum STL w Lublinie.
  • Mróz Katarzyna, Wincenty Staśkiewicz, https://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-wincenty_staskiewicz.