Władysław Kitowski pochodzi z rodziny garncarskiej. Urodził się w 1943 r. Garncarstwem zajmuje sę od 14 roku życia. Wiedza na temat garncarstwa przekazywana była w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Ceramika, którą wykonuje w swoim warsztacie jest glazurowana i biskwitowa, ozdobiona tradycyjnymi wzorami. Twórca wykorzystuje lokalne pokłady gliny, a gotowe naczynia wypala w piecu ziemnym. W jego pracowni powstają misy, donice, buńki, dzbany, dwojaki. Naczynia posiadają proste ornamenty w postaci linii prostych i falistych wykonywanych rylcem jeszcze podczas toczenia.
Twórca zajmuje się także rzeźbą ceramiczną. Tworzy charakterystyczne dla iłżeckiego ośrodka ptaki (gwizdki), a także postacie Chrystusa Frasobliwego, anioły i in. Figury kształtuje w sposób realistyczny. Stosuje przy tym trzy odcienie glazury – zielony, żółty i brązowy.
Artysta wielokrotnie uczestniczył w Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu, zdobywając nagrody za najlepsze prace prezentowane na stoisku (2009, 2010, 2012, 2013, 2014). W 2011 roku otrzymał nagrodę w Konkursie na Twórcę Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.
Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Bibliografia i źródła:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL w Lublinie.
- 50 lat Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu. Wydawnictwo jubileuszowe, Lublin 2017.