Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Władysław Klimasara

Władysław Klimasara, rodowity stryszowianin, urodzony w 1937 roku. Zdolności plastyczne i zainteresowanie sztuką wykazywał już w dzieciństwie, a rzeźbić nauczył się od swojego dziadka Józefa i ojca Franciszka. Już od trzynastego roku życia tworzy zabawki ludowe, przede wszystkim drewniane ptaszki. Od 1962 r. swoją działalność twórczą realizuje wraz z żoną Ludwiką. Później w wytwarzaniu kolorowych ptaszków rodzicom zaczęły pomagać dzieci – Bernadetta i Czesław. Wszyscy należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Twórca znany jest z wykonywania wyróżniających się na tle prac innych zabawkarzy stryszawskich pięknych i oryginalnych form, np. pawików, ptaszków z długim i kolorowym ogonem oraz z rzeźbienia ptaków o większych rozmiarach (dudki, sowy, koguty, jemiołuszki, bociany, sikorki, bażanty). Obecnie najbardziej rozpoznawalnym wzorem artysty są kolorowe koguty. Wykonuje również wielobarwne „rajskie ptaszki”, które pełnią funkcje dekoracyjne, są ozdobą podłaźników i drzewek choinkowych w okresie Bożego Narodzenia. Jego prace są atrakcyjną i oryginalną pamiątką ze Stryszawy, wykonywaną według dawnych wzorów i form, jednak z wykorzystaniem własnych pomysłów zdobniczych i oryginalnych rozwiązań artystycznych.

Od początku działalności twórczej, czyli przygody z rzeźbiarstwem i tworzeniem kolorowych ptaszków, Władysława Klimasarę i jego rodzinę można spotkać na krajowych i zagranicznych targach, kiermaszach i prezentacjach sztuki ludowej (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Gdyni, Żywcu, a także poza granicami kraju – we Włoszech, Francji, w Austrii, Niemczech, Danii i Holandii). Artysta uczestniczył w ważnych wydarzeniach kulturalnych i cyklicznych imprezach folklorystycznych: w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Cepeliadach w Krakowie i Warszawie, Festiwalu Folkloru Górali Polskich, Tygodniu Kultury Beskidzkiej, Święcie Zabawki Ludowej w Stryszawie.

Władysław Klimasara jest aktywnym uczestnikiem projektów edukacyjnych z zakresu kultury regionalnej prowadzonych w szkołach gminy Stryszawa i regionu żywiecko-suskiego. Podejmuje pracę z dziećmi i młodzieżą, znajduje czas na prezentację swoich umiejętności artystycznych i popularyzację tradycyjnej wytwórczości regionalnej.

Prace Władysława Klimasary znajdują się w muzealnych kolekcjach w Krakowie, Toruniu, Poznaniu, Żywcu, w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku Białej, w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie oraz w galeriach sztuki w Chorzowie i Bytomiu. Pracownia artysty znajduje się na „Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła”, dzięki czemu turyści mogą podpatrzeć warsztat artysty oraz nabyć jego prace.

Odznaczenia i nagrody:

  • Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, 2011.
  • Odznaka „Zasłużony dla Województwa Bielskiego”;
  • Medal „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”;
  • Medal Pamiątkowy miasta Żywca.

Konkursy:

  • I Ogólnopolski Konkurs na Zabawkę Ludową, 2002 – nagroda;
  • Międzynarodowy Konkurs Zabawki, 2002 – nagroda;
  • Międzynarodowym Konkursie na Zabawkę Tradycyjną, 2007, nagroda.

Wystawy:

  • Polska Sztuka Ludowa, STL, Lublin, 2004, wystawa zbiorowa;

Bibliografia i źródła:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowe twórcy, Archiwum STL w Lublinie.
  • Piotr Pochopień, Władysław Klimasara, https://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-wladyslaw_klimasara.

Opracowała Katarzyna Kraczoń

Galeria prac