Władysław Koczot urodził w 1953 roku na Roztoczu, we wsi Czarnystok w rodzinie chłopskiej. Ukończył 8-klasową szkołę podstawową w rodzinnej miejscowości oraz kurs przysposobienia rolniczego w Radecznicy. Przez wiele lat pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa, a później sam się nim zajął.
Pierwsze próby pisarskie podjął, kiedy uczęszczał do szkoły podstawowej. Dojrzałe teksty zaczął tworzyć w latach 70. XX wieku. Są to głównie wiersze, niekiedy fraszki. Debiutował w „Zielonym Sztandarze” w 1975 roku. Od 1998 roku zajmuje się prozą, uprawia także, przeważnie jako korespondent pism ludowych, publicystykę społeczno-kulturalną. Drukował w wielu gazetach i czasopismach, m.in. w „Biuletynie Informacyjnym Stowarzyszenia Twórców Ludowych”, „Dzienniku Lubelskim”, „Kamenie”, „Kurierze Lubelskim”, „Rolniku”, „Scenie”, „Twórczości Ludowej”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Tygodniku Zamojskim”, „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”. Wiersze Władysława Koczota nadawano także w cyklicznej audycji „Kiermasz pod kogutkiem” (Program I Polskiego Radia).
Utwory poety z Czarnegostoku drukowane były również w wielu antologiach, katalogach i scenariuszach poetyckich (m.in. „Wieś tworząca”, „Nasz chleb powszedni”, „Złote ziarna”, „Całe bogactwo domu”, „Nad ołtarzem pól”, „Ojczyzna”, „Ojca Świętego Polska światu dała”, „I rzucę garstkę nadziei światu…”, „Prowadź nas w jasność”, „Ściga cię moje serce”, „Gdzie pył chlebowy słońca sięga”). Na swoim koncie ma też kilka tomików indywidualnych.
Uważa, iż pisarz wywodzący się ze wsi powinien wprowadzać problematykę ludową do obiegu kultury narodowej i powszechnej oraz chronić kulturę ludową przed zanikiem. W swoich wierszach mówi o wyznawanych wartościach, odwołuje się do tradycyjnych wzorów życia chłopskiego, ceni rodzinność, zadomowienie, gloryfikuje rodziców i rodzimy region roztoczański, utożsamia się z miejscem zamieszkania. Uwielbia naturę rustykalną, jest wierny ziemi, stanowi chłopskiemu oraz zawodowi rolniczemu. Świat jego pisarstwa ogarnia bez reszty religijność, urokiem tchną przede wszystkim liryki bożonarodzeniowe oraz utwory o Madonnach.
Od 1975 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, w latach 1982-1986 był prezesem Zamojskiego Oddziału STL, a także członkiem Zarządu Głównego STL (w latach 1986-1989), działał w ZMW, ZSMP i ZSL. W 1999 uczestniczył w powołaniu Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Ludowej w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnymstoku, który w 2003 przekształcono w konkurs gminny.
Foto profilowe, źródło: https://wiescirolnicze.pl/dla-domu/ksiazka-pachnaca-polem/.
Nagrody i odznaczenia:
- Nagroda im. Tomasza Nocznickiego, 1980;
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”, 1982;
- Brązowy Krzyż Zasługi, 1987;
- Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, 2004.
Konkursy:
- Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Pocka, III nagroda w dziedzinie poezji – 1976, 1997, 1998, 2001, wyróżnienia za poezję i prozę – 1988, 1995, 1998 – 2003, nagroda specjalna – 1996;
- Konkurs Poetów Ludowych, Lublin, I nagroda – 1987, 1988, 1989;
- Ogólnopolski Turniej Jednego Wiersza, II nagroda – 1982;
- Konkurs „Szukamy talentów wsi” w Wąglanach, wyróżnienie – 1991;
- Konkurs im. Stanisława Buczyńskiego, WDK w Zamościu;
- Konkurs im. Stanisława Bojarczuka, Sabiny Derkaczewskiej, Krasnostawski Dom Kultury.
Tomiki indywidualne:
- Z pól i łąk, Warszawa 1990;
- Pieśni żniwnych zagonów, Zamość 1995;
- Chłopskim gościńcem,Lublin 1998.
Bibliografia i źródła:
- Donat Niewiadomski, Władysław Koczot, https://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-radiowe_centrum_kultury_ludowej__polskie_radio_sa.
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL w Lublinie.
- Poeta ludowy z Czarnegostoku, Zamość 1986.
- Twórcy ludowi z Lubelszczyzny, pod red. J. Adamowskiego i M. Wójtowicz-Deki, Lublin 2024.
Opracowała: Katarzyna Kraczoń