Zbigniew Chalimoniuk (ur. 1955 r.) to znany i utalentowany twórca ludowy w dziedzinie rzeźby. Pierwszy kontakt z rzeźbiarstwem miał w 1980 r. kiedy to za namową rzeźbiarza Krzysztofa Rychlińskiego wykonał swoje pierwsze prace. Zadebiutował w 1988 roku udziałem w konkursie „Sztuka ludowa Południowego Podlasia” zorganizowanym przez Muzeum Okręgowe w Białej Podlaskiej uzyskując wyróżnienie.
Twórca wykonuje rzeźby pełne oraz płaskorzeźby o tematyce świeckiej i sakralnej. Tworzy postacie charakterystyczne dla wyobrażeń dawnej podlaskiej wsi – grajków, siewców, woźniców, piwoszy, rybaków, diabłów a także o charakterze sakralnym – „Chrystusy Frasobliwe”, „Piety”, postaci świętych, kapliczki. Rzeźby swoje wykonuje z jednego bloku drewna, rzeźbi przeważnie pojedyncze figury w drewnie lipowym lub osikowym. Twórca wypracował swój własny, rozpoznawalny styl. Jak sam podkreśla, „rzeźbiarstwo to forma wyrażania siebie, oddania w drewnie własnej osobowości”. Każda figurka nosi więc w sobie piętno twórcy. Nie maluje rzeźb, stara się zachować naturalną barwę drewna, choć często je lekko bejcuje.
Zbigniew Chalimoniuk posiada własną kolekcję rzeźb i płaskorzeźb. Prowadzi warsztaty i pokazy rzeźbiarstwa w szkołach i placówkach kultury na swoim terenie oraz podczas targów i kiermaszy. Jest często instruktorem lekcji muzealnych w Muzeum Południowego Podlasia.
Jego prace znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Południowego Podlasia, Muzeum Regionalnym w Łukowie a także u kolekcjonerów w kraju i za granicą. Artysta od 2005 roku pełni funkcję prezesa Oddziału Bialskopodlaskiego STL, do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1995 roku.
Odznaczenia, nagrody:
- Srebrny Krzyż Zasługi, 2001
- Złoty Krzyż Zasługi, 2010
Wystawy:
- Szkoła Podstawowa w Białej Podlaskiej, 1994, wystawa indywidualna;
- Miejski Dom Kultury w Białej Podlaskiej, 1996, wystawa indywidualna;
- „W drewnie i w kolorze” – rzeźba twórcy połączona z fotografiami Piotra Grzegorzewskiego w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, 1997, wystawa indywidualna.
- Prace twórcy eksponowane były na wystawach zbiorowych, pokonkursowych w Białej Podlaskiej, Łukowie i Lublinie.
Konkursy:
- „Sztuka Ludowa Południowego Podlasia”, Muzeum Okręgowe w Białej Podlaskiej, 1988 r. i 1989 r. – wyróżnienie, 1990 r. – I miejsce, 1991 i 1994 r. – wyróżnienie, 1995 r. – III miejsce, 1996 i 1997 r. – II miejsce, 1998 r. – I miejsce, 1999 r. – III miejsce, 2005 r. – II miejsce.
Źródła i bibliografia:
- Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL