Twórcy ludowi - Oddział Bialsko-Podlaski - Zbigniew Chalimoniuk

Zbigniew Chalimoniuk

Rzeźby Oddział Bialsko-Podlaski

Kontakt:

Biała Podlaska, woj. lubelskie
ul. W. Jagiełły 3/5, 21-500 Biała Podlaska
tel. (83) 344-14-14, 514-386-345
e-mail: chalimoniukzb@gmail.com

Zbigniew Chalimoniuk (ur. 1955 r.) to znany i utalentowany  twórca ludowy w dziedzinie rzeźby. Pierwszy kontakt z rzeźbiarstwem miał w 1980 r. kiedy to za namową rzeźbiarza Krzysztofa Rychlińskiego wykonał swoje pierwsze prace.

Zadebiutował w 1988 roku udziałem w konkursie „Sztuka ludowa Południowego Podlasia” zorganizowanym przez Muzeum Okręgowe w Białej Podlaskiej uzyskując wyróżnienie.

Twórca wykonuje rzeźby pełne oraz płaskorzeźby o tematyce świeckiej i sakralnej. Tworzy postacie charakterystyczne dla wyobrażeń dawnej podlaskiej wsi – grajków, siewców, woźniców, piwoszy, rybaków, diabłów a także o charakterze sakralnym – „Chrystusy Frasobliwe”, „Piety”, postaci świętych, kapliczki. Rzeźby swoje wykonuje z jednego bloku drewna, rzeźbi przeważnie pojedyncze figury w drewnie lipowym lub osikowym. Twórca wypracował swój własny, rozpoznawalny styl.  Jak sam podkreśla, „rzeźbiarstwo to forma wyrażania siebie, oddania w drewnie własnej osobowości”. Każda figurka nosi więc w sobie piętno twórcy. Nie maluje rzeźb, stara się zachować naturalną barwę drewna, choć często je lekko bejcuje.

Zbigniew Chalimoniuk posiada własną kolekcję rzeźb i płaskorzeźb. Prowadzi warsztaty i pokazy rzeźbiarstwa w szkołach i placówkach kultury na swoim terenie oraz podczas targów i kiermaszy. Jest często instruktorem lekcji muzealnych w Muzeum Południowego Podlasia.

Jego prace znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Południowego Podlasia,

Muzeum Regionalnym w Łukowie a także u kolekcjonerów w kraju i za granicą.

Społecznie od 2005 r. pełni funkcję prezesa Oddziału Bialskopodlaskiego STL, do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1995 r.

Odznaczenia, nagrody:

2001 r. – Srebrny Krzyż Zasługi

2010 r. – Złoty Krzyż Zasługi

Wystawy:

Prace twórcy eksponowane były na  wystawach zbiorowych, pokonkursowych w Białej Podlaskiej, Łukowie i Lublinie.

Wystawy indywidualne:

1994 r. – Szkoła Podstawowa w Białej Podlaskiej

1996 r. – Miejski Dom Kultury w Białej Podlaskiej

2011 r. – wystawa „W drewnie i w kolorze” – rzeźba twórcy połączona z fotografiami Piotra Grzegorzewskiego w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej

Konkursy:

Konkursy organizowane przez Muzeum Okręgowe i Białej Podlaskiej i w Muzeum Regionalnym w Łukowie:

„Sztuka Ludowa Południowego Podlasia” – 1988 r. i 1989 r. – wyróżnienie, 1990 r. – I miejsce, 1991 i 1994 r. – wyróżnienie, 1995 r. – III miejsce, 1996 i 1997 r. – II miejsce, 1998 r. – I miejsce, 1999 r. – III miejsce, 2005 r. – II miejsce,

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac