Zbigniew Kurasiewicz urodził się 19 lutego 1950 roku w Olszynie. Do Kozienic przeprowadził się wraz z rodziną w 1965 roku, ponieważ w powstałej Fabryce Mebli jego tata znalazł zatrudnienie. Zdobył wykształcenie średnie, kończąc szkołę zawodową w Cieplicach, a później technikum w Wołominie, specjalizując się w technologii drewna. Po zakończeniu edukacji, podobnie jak ojciec, podjął pracę w kozienickiej Fabryce Mebli.
Pomysły rzeźbiarskie artysta czerpie przypatrując się pracom innych twórców oglądanych na wystawach, konkursach i plenerach. Koncepcje podsuwa mu również własna wyobraźnia, a nawet struktura samego materiału. Zwierzęta są jednym z ulubionych tematów artysty, ale oprócz nich rzeźbi także sylwetki ludzi, akty kobiece, zamki oraz postacie z kręgu religii chrześcijańskiej (anioły, diabły, Chrystus Frasobliwy) i mitologii ludowej (smoki). Pan Zbigniew tworzy też płaskorzeźby. W tym celu początkowo szkicuje na drewnie przyszłe wyobrażenie, następnie nadaje główne kształty i szczegóły, by dojść do etapu polichromowania dzieła i jego konserwacji przy pomocy bejcowania i lakierowania na połysk lub mat. Tematyka tego rodzaju dzieł jest bardzo szeroka, gdyż obok motywów roślinnych, można znaleźć w nich np. podobiznę marszałka Piłsudskiego. Twórcę interesuje również snycerka. Na przestrzeni lat wytwarzał meble, a nawet oparcia krzeseł zamawiane przez muzea. Prócz gotowych otrzymywanych projektów, wzory czerpał z własnych pomysłów lub niemieckiej literatury fachowej.
Artysta używa do swej pracy wielu narzędzi, których wybór i wielkość uzależniona jest od rodzaju wykonywanego dzieła. Korzysta więc z dłut, pił, siekier, wyrzynarki, szlifierki i imadła przykręcanego do stołu. Pan Zdzisław posiada własny warsztat. Znajduje się on w piwnicy bloku, w którym mieszka artysta. Rzeźbi kiedy tylko jest w domu i ma czas.
Prace rozprowadza na kiermaszach, ale kontaktują się z nim także prywatni odbiorcy. W latach 70-tych kilkakrotnie sprzedał dzieła do Cepelii. Jednocześnie lubi tworzyć dla rodziny i znajomych.
Na przestrzeni lat Pan Zbigniew wielokrotnie uczestniczył w wydarzeniach kulturalnych związanych z rzeźbiarstwem. Pisano o nim w prasie już w 1969 roku w Słowie ludu, a później na przykład w „Echu Dnia”. Udzielał też wywiadów telewizyjnych nie tylko w lokalnej Dami TV, ale także w programach ogólnopolskich, na przykład w Kronice Warszawskiej w 1968 roku.
Od 1997 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Konkursy
- Sport w sztuce, Kielce, 1968 – wyróżnienie;
- X Wojewódzki Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej, Radom 1986 – wyróżnienie;
- XVI Konkurs Współczesnej Sztuki Sakralnej, Kielce, 1989 – wyróżnienie;
- Ogólnopolski Konkurs Żołnierz Polski Dawniej i Dziś, Kozienice 2004 – I nagroda;
- Ziemia Kozienicka w rzeźbie, Dom Kultury w Kozienicach, 2008 – III nagroda, 2012 – I nagroda;
- Jan Paweł II. Człowiek. Polak. Święty, Radom, 2014 – nagroda główna;
- Piękno Wisły, Kozienice, 2017 – III nagroda;
- Moje życie – moja pasja, Dok Kultury, Kozienice, 2018 – I nagroda;
- Niepodległa – stulecie odzyskania niepodległości, Kozienice, 2019 – I nagroda.
Wystawy
- Chrystus Frasobliwy i św. Jan Nepomucen w rzeźbie ludowej, Galeria Sztuki Naiwnej i Ludowej, Wrocław, 1977, wystawa zbiorowa;
- Piękno ziemi kozienickiej, Dom Kultury w Kozienicach, 1996, wystawa zbiorowa;
- Świat Jana Kochanowskiego, Dom Kultury w Zwoleniu, 2006, wystawa zbiorowa;
- Przegląd twórczości nieprofesjonalnej, Muzeum Wsi Radomskiej, 2015, wystawa zbiorowa;
- Wystawa Grupy Twórczej „Vena”, Dom Kultury w Radomiu, wystawa zbiorowa;
- Zbigniew Kurasiewicz. 50-lecie pracy twórczej, Dom Kultury, Kozienice, 2013, wystawa indywidualna.
Bibliografia i źródła
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL w Lublinie.
- Twórcy powiatu kozienickiego, Kozienice, 2008.
- Zbigniew Kurasiewicz. Rzeźbiarz z Kozienic, https://www.muzeum-radom.pl/tworcy-ludowi/zbigniew-kurasiewicz/332.