Zygmunt Walenciuk (ur. 1935 r.) to jeden z najbardziej oryginalnych rzeźbiarzy ludowych Lubelszczyzny. Znany w województwie lubelskim od początku lat 70. XX wieku, początkowo głównie z prac malarskich, które w następnych latach zdominowała rzeźba. Jako rzeźbiarz otrzymał wiele nagród i wyróżnień w konkursach sztuki ludowej a w oczach badaczy i kolekcjonerów zyskał uznanie. Zygmunt Walenciuk w swojej pracy podejmuje różnorodną tematykę , ale najbliższe mu są tematy religijne, zagadnienia związane z tradycjami patriotycznymi narodu i ilustracje dawnych ludowych podlaskich zwyczajów. Zasługą rzeźbiarza jest przypomnienie tradycji związanych z ludnością wyznania unickiego mieszkającą na Podlasiu.
Prace Zygmunta Walenciuka to rzeźby pełnoplastyczne i płaskorzeźby wykonywanie głównie w drewnie lipowym. Często kształt drewna podpowiada sposób opracowania bryły dzieła. Cechą wyróżniającą rzeźby Walenciuka jest oryginalna polichromia. Nie stosuje on farb kryjących, pragnie zachować strukturę drewna. Wykorzystuje w pracy bejce, akwarelę, kredkę, łączy różne techniki, eksperymentuje. Dzięki temu nadaje rzeźbom subtelny pastelowy koloryt.
Artysta należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych – przez wiele kadencji był członkiem zarządu, prezesem, a także sekretarzem Oddziału Bialsko-Podlaskiego i członkiem Zarządu Głównego STL.
Zdjęcie profilowe, fot. Gminny Ośrodek Kultury w Jabłoniu
Nagrody i odznaczenia
- Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, 2003
Bibliografia i źródła
- Matejczuk Natalia, Zygmunt Walenciuk. Życie i twórczość artysty, Jabłoń 2018.
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej artysty, Archiwum STL w Lublinie.
- Nikolska Alicja, Zygmunt Walenciuk, https://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-zygmunt_walenciuk.