Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Zdzisław Kozłowski

Zdzisław Kozłowski

Rzeźby Oddział Beskidzki

Kontakt:

Świnna, woj. śląskie
tel. 502 540 094

Zdzisław Kozłowski (ur. 1953 r.) interesował się plastyką od dziecka. Swoje talenty rozwijał podczas nauki stolarstwa i snycerstwa u mistrzów tych zawodów w Żywcu. Najważniejsza jest jednak dla niego rzeźba, w której podejmuje różnorodną tematykę. Szczególnie interesuje go folklor. Rzeźbi scenki rodzajowe i obyczajowe z życia górali oraz mieszczan żywieckich. Grupa „jukacy” i „dziadów noworocznych” do dziś występujących w Żywcu-Zabłociu jest przez twórcę utrwalona w rzeźbie. W swoich rzeźbach, np. postaciach muzykantów czy mieszczan skupia się na detalach instrumentów oraz na detalach strojów takich jak koronki, hafty czy obszycia strojów. Widoczne są w jego rzeźbach nawet kryzy u czepców, kryzy i koronki przy jaklach żywczanek.

Bliska jest Zdzisławowi Kozłowskiemu także tematyka sakralna. Rzeźbi postaci świętych, Matkę Boską i anioły. Rzeźbi z własnej potrzeby, ozdabia nimi własną posesję i drewniany dom, który wybudował poza Żywcem. Szczególnie traktuje swoich Frasobliwych. Każdy z nich jest inny, wykonany z potrzeby serca czy emocji które odczuwa przed i w trakcie tworzenia. Jedne figury Frasobliwych są schematyczne, inne staranniej wypracowane. Jedne z surowego drewna, nagie, inne w purpurowej zasłonie, umieszczone w grocie.

Zdzisław Kozłowski tworzy rzeźby figuralne oraz płaskorzeźby. Jego prace najczęściej są polichromowane, stosuje jaskrawą kolorystykę.

Twórca uczestniczy w konkursach rzeźbiarskich organizowanych w Żywcu, Jeleśni, Stryszawie, Bielsku-Białej, gdzie otrzymuje nagrody i wyróżnienia. Uczestniczy także w realizacji projektów popularyzujących sztukę ludową, bierze udział w warsztatach rzeźbiarskich oraz targach sztuki ludowej. Jego prace znajdują się w Muzeum Miejskim w Żywcu.

Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 2017 r.

Wystawy:

W 2017 r. udział w wystawie „Chrystus Frasobliwy” w Bielsku-Białej.

Wystawy pokonkursowe zbiorowe w Świnnie, Stryszawie, Nowym Targu, Zawoi, Bielsku-Białej.

Konkursy:

  • XXII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Mieszkam w Beskidach” – I miejsce, Świnna, 2015
  • XV Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski „Patroni naszych kościołów” – wyróżnienie, Stryszawa, 2016
  • XVI Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski „Patroni naszych kościołów” – III nagroda, Stryszawa , 2018
  • Konkurs Rzeźbiarski ”Stroje ludowe” – wyróżnienie, Wilkowice, 2018
  • Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej „Polskie kwiaty” – I miejsce, MOK w Nowym Targu, 2018
  • Konkurs Rzeźby Babiogórskiej – wyróżnienie, Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi, 2018

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac