Twórcy ludowi - Oddział Łukowski - Zenon Adamski (1952-2012)

Zenon Adamski (1952-2012)

Rzeźby Oddział Łukowski

Kontakt:

adres: Sobiska (woj. lubelskie)

Zenon Adamski urodził się w 1952 r., był synem znanego rzeźbiarza – Mariana Adamskiego – współtwórcy łukowskiego ośrodka rzeźbiarskiego. Rzeźbił od 15-ego roku życia. Początkowo naśladował prace ojca, wkrótce jednak wypracował własny styl, nadając swoim rzeźbom frontalny układ postaci.

Podobnie jak ojciec wykonywał rzeźbę figuralną i płaskorzeźbę – postacie świętych, sceny religijne, postacie wiejskich ludzi i sceny z życia wsi. Stosował polichromię o łagodnie stonowanych kolorach. Jego rzeźby były wykonane z jednego kawałka drewna, charakteryzowały je statyczne pozy. Zarówno postacie świętych, jak i przedstawienia świeckie zaopatrywane były w charakterystyczne atrybuty.

Prace prezentował na wystawach w Niemczech, Włoszech, Lublinie i Łukowie. W 1989 r. z jego inicjatywy powstało Koło STL, którego był wieloletnim prezesem oraz współorganizatorem wielu plenerów rzeźbiarskich w Woli Gułowskiej, Woli Okrzejskiej i Chlewiskach. Dzięki niemu powstała i prowadzona była przez lata pierwsza w regionie Szkółka Rzeźby Ludowej w Woli Gułowskiej. Był cenionym wychowawcą wielu młodych rzeźbiarzy, z których część tworzy poza regionem.

Należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Konkursy:

  • Sztuka Ludowa Południowego Podlasia, Biała Podlaska, 1983 – I nagroda

Źródła i bibliografia:

  • Adamski Tadeusz, Historia rzeźby ludowej w gminie Adamów, czyli jak, gdzie i kiedy powstał Łukowski Ośrodek Rzeźby Ludowej, Wola Gułowska 2018.
  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL w Lublinie.
  • Halina Olędzka, Łukowski ośrodek rzeźby ludowej.
  • M. Tymochowicz, Z historii Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej, „Twórczość Ludowa” 2012, nr. 3-4, s. 1-6. dostępny także na  stronie http://www.regiony.kulturaludowa.pl/publikacja/77-Z-historii-lukowskiego-Osrodka-Rzezby-Ludowej.html
  • M. Tymochowicz, Zenon Adamski, rzeźbiarz ludowy (biogram), „Twórczość Ludowa” 2013, nr. 3-4, s. 21-22.

Galeria prac