Twórcy ludowi - Oddział Bydgosko-Toruński - Zofia Mierzwicka-Szmajda (1924-2023)

Zofia Szmajda-Mierzwicka – śpiewaczka i tancerka „Kapeli Spod Kowala”; wybitna hafciarka kujawska. Młodsza siostra Franciszka (1914-1976), Józefa (1916-2002) i Czesława Osińskiego (1918-1945), grających razem w jednej z licznych kapel działających przed drugą wojną światową w okolicach Kowala; matka Krzysztofa Szmajdy i Róży Polewki – śpiewaków i tancerzy „Kapeli Spod Kowala”.

Zofia Szmajda-Mierzwicka urodziła się w  1926 roku w Gajówce.  Z „Kapelą Spod Kowala” związana była od początku istnienia zespołu, tj. od 1968 roku. W 1974 roku wyszła za mąż za rolnika Józefa, na jej weselu przygrywała „Kapela Spod Kowala”. W 1993, 1995 i 1997 roku wraz z „Kapelą Spod Kowala” brała udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym.

Jej śpiew był wielokrotnie rejestrowany w ramach nagrań „Kapeli Spod Kowala”. Było to: 14 lipca 1993 roku w studio Wojewódzkiego Domu Kultury we Włocławku, w 1997 roku w ramach reportażu z serii Na swojską nutę Telewizji Bydgoszcz, 6 listopada 1999 roku w Wojewódzkim Domu Kultury we Włocławku w ramach projektu Wandy Szkulmowskiej oraz w 2013 roku, z okazji 45-lecia zespołu (nagrano wówczas płytę CD: Kapela Spod Kowala. Zespół Folklorystyczny Gminy Kowal).

Podczas nagrania „Kapeli Spod Kowala” w 1993 roku, Zofia Szmajda-Mierzwicka jako śpiewaczka wykonała z akompaniamentem kapeli utwory solo: Nie chce jo, nie chce, chłopa od kosy; Kujawiaka W zielonym lesie rośnie koźlarek; Po cóżeś mnie, matulinko; w duecie z Józefem Wolskim: Matulu moja, trzymejcie tego Ignaca oraz z grupą śpiewaczą: Marsz Otwórzcie, otwórzcie, bośmy przyjechali i Nad kujawską ziemią słonko nisko chodzi / A kujawska ziemia wszystko nam obrodzi. Podczas telewizyjnego reportażu w 1997 roku Zofia Szmajda-Mierzwicka zaprezentowała kilka przyśpiewek, zaś podczas nagrania w 1999 roku utwór solo: Zagrojta chłopaki; utwory w duecie z Kazimierzem Seroczyńskim: Poszłabym za dziadka; Kujawiak Oj dygum, dygum; Żeby nie o cie, dziewulo i Z tamtyj strony rzyki jeleń wodę pije (w refrenach – z zespołem); z Kazimierzem Seroczyńskim i kobietami z zespołu śpiewaczego: Tam na łące, na zielonej i Szumią w łąkach olszyny; z całym zespołem śpiewaczym: Stoi grusza w polu.

Zofia Szmajda-Mierzwicka, zgodnie z informacjami uzyskanymi przez badacza Marka Lewandowskiego od Leona Stankiewicza (długoletniego kierownika „Kapeli Spod Kowala”), miała „wnieść” do repertuaru zespołu kilka utworów: Nie chce jo, nie chce, chłopa od kosy; Poszłabym za dziadka; Oj siadaj, siadaj kochanie moje; Dwanaście jest pónczków na zielony róży. Jest też (według informacji pochodzącej od niej samej) autorką tekstu drugiej zwrotki i dalszych zwrotek Marszu Otwórzcie, otwórzcie, bośmy przyjechali (tekst ułożony dla potrzeb sceny, być może do starszej melodii).

Zofia Szmajda-Mierzwicka należała do najdłużej działających członków „Kapeli Spod Kowala” – związana jest z zespołem od jego założenia w 1968 roku do śmierci. Zmarła 14 marca 2023 roku.

Nagrody i odznaczenia:

  • Nagroda im. Oskara KOlberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, 1997

Konkursy:

  • Festiwal Od kujawiaka do oberka, Łąck, 2011, nagroda.
  • Spotkaniach z folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, Ciechocinek, 2010, 2011 – nagroda.

Bibliografia i źródła:

  •  Szkulmowska Wanda , Kapele kujawskie (część 3). „Kapela Spod Kowala”, [w:] Amatorskie muzykowanie na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2018, ss.191-223.

Galeria prac