Twórcy ludowi - Oddział Beskidzki - Zuzanna Kubaszczyk

Zuzanna Kubaszczyk

Koronki Oddział Beskidzki

Kontakt:

Koniaków (woj. śląskie)
tel. 502 952 130

Zuzanna Kubaszczyk (ur. 1953 r.) to znana i utalentowana koronczarka z Koniakowa. Już jako sześcioletnia dziewczynka zaczęła wykonywać koronki naśladując pracę matki. W młodości kontynuowała zamiłowanie do heklowania (szydełkowania koniakowskiego).

Jako synowa Heleny Kamieniarz – mistrzyni koronczarstwa,  Zuzanna Kubaszczyk doskonaliła swój warsztat twórczy pod jej wprawnym okiem. Uczyła się przede wszystkim różnorodności wzorów i motywów. Obecnie prace jej wyróżniają się starannością wykonania i oryginalną kompozycją. Jest też autorką wielu nowych wzorów. Prace są eksponowane na konkursach i wystawach gdzie budzą najwyższe uznanie. Poznała wiele tajników sztuki koronkarskiej wymagających talentu, pracowitości oraz niezwykłej cierpliwości. W jej twórczości dominują motywy zaczerpnięte z przyrody. Poszczególne elementy wykonuje oddzielnie, później łączy je w misterne kompozycje. W opinii specjalistów, etnografów i plastyków prace jej podnoszą poziom artystyczny wielu konkursów i wystaw.

Zuzanna Kubaszczczyk jest laureatką konkursów na koronkę koniakowską organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz ogólnopolskich konkursów na tradycyjną sztukę ludową. Regularnie uczestniczy w wystawach podczas ogólnopolskich i regionalnych imprez folklorystycznych w Żywcu, Wiśle, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym, Krakowie.

Zgodnie z tradycją zakorzenioną w Koniakowie , przekazuje umiejętności twórcze swoim córkom i wnuczce.

Do STL należy od 1989 r., od 2014 r. pełni funkcję zastępcy prezesa Oddziału Beskidzkiego STL.

Odznaczenia, nagrody:

  • Srebrny Krzyż Zasługi, 2018

Wystawy:

Wystawy zbiorowe, pokonkursowe w Regionalnym Ośrodku  Kultury w Bielsku-Białej

Konkursy:

Laureatka konkursów na koronkę koniakowską organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac