Zygfryd Gajewski jest nestorem urzędowskiego garncarstwa kultywowanego tam od wielu pokoleń. Kroniki podają, że od 1753 roku. Obecnie w zawodzie pozostają Zygfryd Gajewski i jego syn Cezary. Przed 1900 rokiem w Bęczynie znajdowało się 14 pieców garncarskich, a pracownie wytwarzające garnki miało 40 garncarzy. Teraz jest ich tylko dwóch.
Twórca wykonywał naczynia użytkowe, wykorzystując do tego lokalne zasoby gliny. Gotowe prace wypalał w piecu ziemnym i tak jest do dziś. Jego garnki mają ciemnopomarańczową barwę i charakterystyczną zielonkawą polewę. Artysta znany jest również z wykonywania rzeźby ceramicznej. W tej dziedzinie osiągnął mistrzostwo, potrafił wykonać zwierzęta, gwizdki, postacie świętych, kropielniczki, skarbonki i in.
Zygfryd Gajewski znany jest również ze swej społecznikowskiej postawy. Od 1990 roku przez 26 lat był sołtysem Bęczyna. Za to na szczeblu powiatu w 2004 roku otrzymał zasłużony honorowy tytuł „Sołtys Roku 2004”. Był radnym II i III kadencji Rady Gminy, członkiem Zarządu Gminy Urzędów. Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku działał w komitecie budowy wodociągu. Jako sołtys, w 1994 roku przewodniczył komitetowi drugiej tury budowy sieci telefonizacyjnej we wsi. Już w 1998 roku całe sołectwo, w stu procentach posiadało telefony w swoich domach. Pan Zygfryd był też jednym z głównych inicjatorów budowy w czynie społecznym remizy OSP w Bęczynie.
Ojciec i syn są od wielu lat aktywnymi członkami ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Są laureatami ogólnopolskich konkursów na dzieła sztuki ludowej. Mają nagrody i odznaczenia ministra kultury.
Konkursy:
- Konkurs na tradycyjne garncarstwo użytkowe, Lublin, 1976 – wyróżnienie.
- A to polskie właśnie, Lublin, 2004, nagroda.
Wystawy:
- Polska Sztuka Ludowa, STL, Lublin 2004, wystawa zbiorowa.
Bibliografia i źródła:
- Moje garncarstwo, https://teatrnn.pl/historiamowiona/fragmenty/moje-garncarstwo-1/.
- Wojtan Andrzej, Gajewscy – rolnicy, którzy lepią garnki od pokoleń, https://wiescirolnicze.pl/sylwetki/gajewscy-rolnicy-ktorzy-lepia-garnki-od-pokolen/.
Opracowała Katarzyna Kraczoń