Zygmunt Kędzierski (ur. 1949 r.) jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1996 r. w dziedzinie rzeźby ludowej i malarstwa na szkle. Specjalizuje się w tematyce sakralnej, ale również inspirującą dla artysty jest tematyka obyczajowa, ukazująca życie dawnej wsi. Jego prace wyróżniają się wielobarwną polichromią o wyraźnych kolorach, formą często wydłużoną i rozbudowaną dekoracyjnie, głównie są to barwne motywy roślinne.
Zarówno w rzeźbie jak i malarstwie na szkle wypracował własny niepowtarzalny styl. Maluje zgodnie z tradycją kaszubskiego malarstwa na szkle. Jest pełen inwencji, nie powtarza ani dawnych wzorów, ani sam siebie. Wykonuje również zabawki ludowe, urzekające kolorystyką, prostotą formy i rozwiązań technicznych.
Przez lata pracy doskonalił swój warsztat twórczy, zdobywając uznanie w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w muzeum Toruniu, Gdańsku, Bydgoszczy, Chojnicach, Warszawie, Krakowie, a także w kolekcjach prywatnych. Brał udział w wystawach ogólnopolskich, w tym kilku indywidualnych.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów na sztukę ludową m.in. organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Lublinie, Warszawie jak i regionalnych konkursów kaszubskiej sztuki ludowej w Bydgoszczy, w Chojnicach, Tucholi. Figurka jego Madonny została nagrodzona nawet w Paryżu, gdzie wysłał ją otrzymawszy wiadomość o konkursie o tematyce maryjnej.
Zygmunt Kędzierski poświęca się również pracy społecznej, obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału Bydgosko-Toruńskiego STL (trzecią kadencję), był członkiem Zarządu Głównego STL. Jest pomysłodawcą i organizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych, które swym zasięgiem obejmowały konkursy i plenery: od kilkunastu już lat organizuje w Kęsowie letnie plenery rzeźbiarskie, przekazując tajniki rzeźbienia młodym ludziom.
Niestrudzony popularyzator twórczości ludowej, cieszący się w swoim środowisku dużym autorytetem. We własnym domu w Przymuszewie urządził izbę twórczą w której organizuje pokazy rękodzielnicze młodym adeptom sztuki rzeźbiarskiej i przyjmuje bezinteresownie wycieczki. Izbę zdobi cykl drewnianych rzeźb ukazujących sceny z życia świętych a także wizerunki Chrystusa Frasobliwego i Ukrzyżowanego, Matki Boskiej oraz wielofigurowe szopki.
Odznaczenia, nagrody:
- Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 2018;
- Złoty Krzyż Zasługi, 2018;
- Osobowość Roku Kujaw i Pomorza w kategorii Kultura w powiecie tucholskim, 2020.
Wystawy:
- Wystawa jubileuszowa z okazji 50-lecia twórczości, Tuchola, 2020, wystawa indywidualna.
- Współczesna Sztuka Ludowa w Borach Tucholskich, Tucholski Ośrodek Kultury, 2021, wystawa pokonkursowa
Konkursy:
- Konkurs Współczesnej Sztuki Ludowej w Borach Tucholskich, Tucholski Ośrodek Kultury, 2019 – I nagroda w dziedzinie rzeźby, 2021 – I nagroda w dziedzinie rzeźby, II nagroda w dziedzinie malarstwa na szkle.
Źródła i bibliografia:
- Wystawa prac Zygmunta Kędzierskiego z okazji Jubileuszu 50-lecia twórczości, [folder z wystawy w Tucholskim Ośrodku Kultury], Tuchola 2020
- Zdanowska Lucyna, Konkurs Współczesnej Sztuki Ludowej w Borach Tucholskich, https://tygodnik.pl/pl/11_wiadomosci/8765_konkurs-wspolczesnej-sztuki-ludowej-w-borach-tucholskich.html
- Zygmunt Kędzierski – rzeźba, malarstwo na szkle, pod red. E. Bała, [katalog wystawy w Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy], Bydgoszcz 1995.
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL