Twórcy ludowi - Oddział Bydgosko-Toruński - Zygmunt Kędzierski

Zygmunt Kędzierski

Obrazy na szkle Rzeźby Zabawki Oddział Bydgosko-Toruński

Kontakt:

Przymuszewo, woj. kujawsko-pomorskie
e-mail: zygmunt.kedzierski.art@gmail.com

Zygmunt Kędzierski (ur. 1949 r.) jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1996 r.  w dziedzinie rzeźby ludowej i malarstwa na szkle. Specjalizuje się w tematyce sakralnej, ale również inspirującą dla artysty jest tematyka obyczajowa, ukazująca życie dawnej wsi. Jego prace wyróżniają się wielobarwną polichromią o wyraźnych kolorach, formą często wydłużoną i rozbudowaną dekoracyjnie, głównie są to barwne motywy roślinne.

Zarówno w rzeźbie jak i malarstwie na szkle wypracował własny niepowtarzalny styl. Maluje zgodnie z tradycją kaszubskiego malarstwa na szkle. Jest pełen inwencji, nie powtarza ani dawnych wzorów, ani sam siebie. Wykonuje również zabawki ludowe, urzekające kolorystyką, prostotą formy i rozwiązań technicznych.

Przez lata pracy doskonalił swój warsztat twórczy, zdobywając uznanie w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w muzeum Toruniu, Gdańsku, Bydgoszczy, Chojnicach, Warszawie, Krakowie, a także w kolekcjach prywatnych. Brał udział w wystawach ogólnopolskich, w tym kilku indywidualnych.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów na sztukę ludową m.in. organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Lublinie, Warszawie jak i regionalnych konkursów kaszubskiej sztuki ludowej w Bydgoszczy, w Chojnicach, Tucholi. Figurka jego Madonny została nagrodzona nawet w Paryżu, gdzie wysłał ją otrzymawszy wiadomość o konkursie o tematyce maryjnej.

Zygmunt Kędzierski poświęca się również pracy społecznej, obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału Bydgosko-Toruńskiego STL (trzecią kadencję), był członkiem Zarządu Głównego STL. Jest pomysłodawcą i organizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych, które swym zasięgiem obejmowały konkursy i plenery: od kilkunastu już lat organizuje w Kęsowie letnie plenery rzeźbiarskie, przekazując tajniki rzeźbienia młodym ludziom.

Niestrudzony popularyzator twórczości ludowej, cieszący się w swoim środowisku dużym autorytetem. We własnym domu w Przymuszewie urządził izbę twórczą w której organizuje pokazy rękodzielnicze młodym adeptom sztuki rzeźbiarskiej i przyjmuje bezinteresownie wycieczki.  Izbę zdobi cykl drewnianych rzeźb ukazujących sceny z życia świętych a także wizerunki Chrystusa Frasobliwego i Ukrzyżowanego, Matki Boskiej oraz wielofigurowe szopki.

Odznaczenia, nagrody:

  • Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 2018
  • Złoty Krzyż Zasługi, 2018

Wystawy:

Wystawa jubileuszowa z okazji 50-lecia twórczości, Tuchola lipiec 2020

Konkursy:

Współczesna Sztuka Ludowa w Borach Tucholskich – I nagroda w dziedzinie rzeźby, 2019

Źródła i bibliografia:

Zygmunt Kędzierski – rzeźba, malarstwo na szkle, pod red. E. Bała, [katalog wystawy w Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy], Bydgoszcz 1995.

Wystawa prac Zygmunta Kędzierskiego z okazji Jubileuszu 50-lecia twórczości, [folder z wystawy w Tucholskim Ośrodku Kultury], Tuchola 2020

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac