Twórcy ludowi - Oddział Radomski - Zygmunt Żak

Zygmunt Żak

Rzeźby Zabawki Oddział Radomski

Kontakt:

Radom, woj. mazowieckie
zygmuntzak@wp.pl
tel. 515 565 120

Zygmunt Żak urodził się w 1953 roku w Odechowie. Jego ojciec był właścicielem warsztatu stolarskiego. Nic więc dziwnego, że od dzieciństwa interesował się drewnem jako surowcem. W stolarni ojca spędzał wiele czasu, obserwując i rozmawiając. Zapach drewna, bejcy, pokostu towarzyszyły mu „od zawsze”. Dość wcześnie zaczął pomagać ojcu w wykańczaniu mebli, ich zdobieniu, poznając dzięki temu zastosowanie narzędzi do obróbki drewna.

Pierwsze próby rzeźbiarskie podjął jednak w dość ciekawych okolicznościach. W 1975 roku odbywał służbę wojskową w Dęblinie. Lesiste okolice, długie spacery, monotonne warty, dni płynące w jednakowym rytmie zachęciły go do wzięcia drewna w dłoń. Początkowo niewprawnie, z czasem coraz sprawniej ćwiczył swój warsztat i techniki.

Kolegów bardziej cieszyła inna Jego umiejętność. Doceniali jego talent do gry na gitarze, harmonijce, instrumentach perkusyjnych i umiejętność wydobycia muzyki z grzebienia, dzwonków czy łyżek. Rytm towarzyszy mu przez całe życie.

Tematyka jego rzeźb jest różnorodna. Wystarcza kilka prostych, snycerskich cięć i spod jego dłuta wychodzą ptaki, zwierzęta, postaci świętych, rzemieślnicy, kobiety wiejskie przy pracy.

Jest postacią tak barwną, że kilkakrotnie zainteresowało się Nim radio i telewizja. Mogliśmy go wysłuchać w programie „Na przypiecku”, „Klucz do samego siebie” obejrzeć w „Kawie czy herbacie” czy „Swojskich klimatach”.

Właściwie nie umie określić czy bardziej jest muzykiem czy rzeźbiarzem. To człowiek orkiestra, artysta wszechstronny, człowiek fascynujący swą pasją poszukiwacza, zakochany w kulturze regionu, z którego pochodzi. Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Konkursy:

  • Wizerunek Chopina i braci Kolbergów, Muzeum Wsi Radomskiej , 2010, wyróżnienie;
  • Międzynarodowy Konkurs na Zabawkę Ludową „Ptak – Zabawka„, ROK w Bielsku Białej, 1999, wyróżnienie;
  • Współczesna rzeźba ludowa, STL, Lublin, 1993, III nagroda

Wystawy (wybór):

  • Przegląd twórczości artystów nieprofesjonalnych regionu radomskiego, Muzeum Wsi Radomskiej,  2015, wystawa zbiorowa;
  • Zwiastuny wiosny, Cepelia, Warszawa 2002, wystawa zbiorowa;
  • Ptaki na pięciolinii Centrum Kultury w Radomiu, 1995, wystawa indywidualna;
  • Wystawa ptaków, Cepelia, Warszawa, 1994, wystawa zbiorowa;
  • Współczesna rzeźba ludowa, STL, Lublin, 1993, wystawa zbiorowa

Bibliografia i źródła:

 

 

Galeria prac